Karel Krautgartner byl veliký profesionál a jeden z nejlepších kapelníků, které jsem v životě potkal, vzpomíná Laco Déczi
„Karel Krautgartner byl jeden z nejlepších kapelníků, které jsem v životě potkal. Ten jeho rozhlasový orchestr byl pro mne ohromná škola. Naučil jsem se tam číst noty a lidi kolem měli se mnou velikou trpělivost. A Krautec byl veliký profesionál. Všechno, co slíbil, dodržel. Vynikající muzikant i aranžér. To byl, i postavou, českej Cannonball Adderley.“
Tak vzpomíná v pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu věhlasný americko-slovenský trumpetista a bývalý člen TOČRu a JOČRu Laco Déczi na Karla Krautgartnera, nezapomenutelnou osobnost českého jazzu, a hudby vůbec.
Vynikající saxofonista, klarinetista, aranžér, autor a samozřejmě kapelník Karel Krautgartner přišel na svět 20. července 1922 v moravském Mikulově v rodině poštmistra.
Výrazným způsobem ovlivnil vývoj poválečného českého jazzu, ale po srpnové okupaci roku 1968 z Československa s partnerkou, někdejší profesionální tanečnicí Elen Tanasco, odešel do Vídně. Odtud se později přestěhovali do Kolína nad Rýna, kde v září roku 1982 v pouhých šedesáti letech Karel Krautgartner zemřel.
Výjimečnou osobnost Karla Krautgartnera připomeneme samozřejmě výběrem jeho nahrávek, ale také dalšími zajímavými vzpomínkami na Krautece, jak mu jeho spolupracovníci a přátelé přezdívali.
Zazní vzpomínka jiného slovutného kapelníka a jednoho z nástupců ve vedení rozhlasového big bandu Vladimíra Popelky a také známého jazzového bubeníka Josefa Vejvody, s úsměvnou drobničkou stran jeho návštěvy u znamenitého českého jazzmana v Kolíně nad Rýnem.
Související
-
Muzikant, který byl dle Glenna Millera nejlepším trombonistou, úspěšně spojil swing a boogie-woogie
Největší hvězda swingové éry Glenn Miller, sám spojený s tímto nástrojem, považoval vždy usměvavého Willa Bradleyho za nejlepšího trombonistu ze všech, které znal.
-
Evropská půlhodinka s Rakušanem Joem Zawinulem, scatující Švédkou i jazzovou Ódou na radost
Česká republika přebírá na půl roku předsednictví Rady Evropské unie. A tak do swingové a jazzové přehlídky tentokrát vstoupíme Ódou na radost, evropskou hymnou.
-
S oslavenkyní Helenou Vondráčkovou o jazzu, skupině Strýci a také Paprscích s Martinem Kratochvílem
„Jazzovou hudbu miluji od mládí, vždy jsem ji ráda poslouchala a obdivovala zpěvačky Ellu Fitzgerald nebo Sarah Vaughan. A sama jsem si jazz zazpívala se skupinou Strýci.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.