Karel Čapek: Obyčejný život. Román o tom, že život každého z nás je nakonec originální, čte Igor Bareš
Obyčejný úředník, který ani nemá jméno, je „hrdinou“ románu Karla Čapka. Krátce před smrtí se pokusí ve svém vlastním životopise popsat, jaký byl ten jeho obyčejný život. Jaký život to vlastně žil? Jaké byly motivy a pohnutky jeho chování? Ono to zase až tak jednoduché a fádní nebylo…
Člověk je skládačkou mnoha různých já. Karel Čapek ho stejně jako kubističtí malíři nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně.
„Tak kolik je to životních dějů: čtyři, pět, osm. Osm životů, které skládají můj život; a já vím, kdybych měl víc pokdy a jasnější hlavu, že by se jich našla ještě řada, třeba docela nesouvislých, třeba takových, které byly jen jednou a trvaly jenom okamžik. A možná že ještě víc je těch, na které vůbec nedošlo; kdyby můj život probíhal jinak, kdybych byl něčím jiným nebo mě potkaly jiné příhody, snad by se ve mně vynořily ještě docela jiné – řekl bych osoby, schopné počínat si jinak než já. Kdybych třeba měl jinou ženu, mohl ve mně vyvstat člověk svárlivý a popudlivý; nebo za některých okolností bych se snad choval jako lehkomyslný člověk; nemohu to vyloučit, nemohu vyloučit nic.“
V roce 2019 vznikla v Českém rozhlase desetidílná četba na pokračování. Text interpretoval herec Igor Bareš.
Obyčejný život uzavírá Čapkovu volnou noetickou trilogii, která se zabývá otázkami poznání pravdy. Její první část, román Hordubal, vyšla poprvé v roce 1933. Druhá část, román Povětroň, byla vydána o rok později, stejně jako Obyčejný život.
Všechny tři prózy vycházely nejdříve jako četba na pokračování na stránkách Lidových novin, teprve později knižně.
Související
-
Arthur Conan Doyle: Spolek ryšavců. Kolosální případ slavného detektiva Sherlocka Holmese
Zprvu se to jeví jako nějaký kanadský žertík, když za geniálním detektivem přijde muž, že se stal členem Spolku ryšavců, jehož předseda náhle zmizel. Pak ale přijde drama.
-
Ladislav Fuks: Na prahu nového roku. Humoreska z prvního dne roku 1906 v měšťanské rodině
V jedné pražské rodině se v první den roku 1906 sešli přátelé paní domu a předčítají z denního tisku... Povídka připomíná, jaké události lidi čekaly před více než sto lety.
-
Krkonoše mají Krakonoše, Šumava Lesní matku. Je to zachránkyně i lidožroutka, říká sběratel bájí
Jen ten, kdo Šumavou chodí pomalu, zjistí, že to není pouze národní park, ale také obrovská bytost s řadou zajímavých povah a nectností. To říká spisovatel Ondřej Fibich.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.