Jiří Březina starší: Vrbenské rybníky

10. květen 2021

Budějovické sídliště Máj není zrovna nóbl adresa, ale nejmíň jednu výhodu má – Vrbenské rybníky jsou co by kamenem dohodil.

Na tomhle unikátním kousku krajiny žije spousta zajímavých živočichů, ale já se dnes zaměřím jen na jednoho – totiž na člověka. Vyskytuje se tu hustě a ve více variantách.

Především sem chodí všichni, kdo prostě potřebují vypadnout z městských ulic. Maminky s kočárky, rodiny s dětmi, manželské páry, důchodci, ti všichni směřují k rybníkům jako do parku. Někteří na procházku, jiní rovnou na piknik s grilováním.

Spolu s nimi jdou pejskaři, kteří velkoryse pouštějí z vodítek svoje miláčky. Ti se jim občas vrátí s ulovenou kachnou.

Běžci všech vah pobíhají po hrázích v každé denní době a za každého počasí. Někteří lehce jako gazely, jiní se slzami v očích.

Na jaře se pak významně zvyšuje výskyt párů, po nichž zůstávají na lavičkách vyrytá srdíčka.

Ptáci na lokalitě Vrbenské rybníky v Českých Budějovicích, kachny, kachňata

Mezi všemi pěšáky se netrpělivě prodírají skupinky cyklistů, protože po hrázích vedou i cyklistické stezky.

A kromě kol tu jezdí také koně, protože blízký stacionář Arpida na hrázích provozuje hipoterapii.

V nejhustějších částech porostu pak mají své základny bezdomovci, takže tu občas narazíte na stanové ležení.

A protože rybníky jsou především vyhlášenou ptačí rezervací, potkáte tu samozřejmě přírodní fotografy a ornitology. Ti ve svých maskáčích s dalekohledy na krku připomínají spíš vojenské komando a mezi zbytkem společnosti působí poněkud nepatřičně.

Celý tenhle pestrý dav se sune po těch několika cestách, které oblast protínají, a tak tu hlavně víkendová odpoledne připomínají spíš pouť.

Vlastně je zvláštní, že při takovém provozu žije na Vrbenských rybnících ještě pořád tolik ptáků.

autor: Jiří Březina starší | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...