Jiří Březina starší: Čarodějnice

30. duben 2021

Je 30. dubna, den, kdy se v Čechách pálí čarodějnice. Občas si vzpomínám, jak jsme je před léty pálili my.

Především příprava celé akce ležela na nás, školních dětech. Dospělí se příprav neúčastnili a starší kluky ve stejném termínu zaměstnávala stavba májů. Uvážíte-li, že tehdy musela mít u chalupy vlastní máj každá svobodná dívka a těch bylo ve vsi třeba deset, je jasné, že čarodějnice byly jenom naše věc.

Základem byl dostatek paliva, protože jedině pořádná vatra mohla ukázat sousedním vesnicím, jací jsou ubožáci. Už od zimy jsme proto obíhali chalupy a žebrali o cokoli ke spálení. Většinou jsme dostávali jen ořezané větve nebo tyčky ze starého plotu, protože silnějším dřevem se topilo a nikdo se ho nezbavoval. Hajný nás obvykle podpořil hromadou klestí a bohužel musím přiznat, že vůbec nejcennějším palivem byly ojeté pneumatiky. Hořely dlouho a krásně černě kouřily. Šetřila je pro nás celá ves.

Někdy se nám podařilo vyprosit v JZD traktor, ale většinou jsme palivo tahali na čarodějniční vrch za vsí jen na ručních vozících. Zabralo nám to spoustu dní.

Zpátky z kopce jsme se na vozících vozili, když nejodvážnější sedl dopředu a řídil oj nohama. Na ničem nebezpečnějším jsem asi nikdy nejel, mimo jiné se to vůbec nedalo brzdit, ale kupodivu žádnou havárii nepamatuju.

Na kopci se střídaly hlídky, protože hrozily žhářské výpravy sousedů a předčasně zapálené čarodějnice by byly pro ves strašlivou potupou.

Až třicátého večer se s námi na vršek vypravili i dospělí. Oheň nezdobila žádná figurína a zapaloval se kvůli výdrži co nejpozději. Největší atrakcí kromě vysokých plamenů bylo metání hořících košťat do výšky, takže bylo velmi radno koukat nahoru. Také se opékaly buřty a skákalo přes menší ohně. Tím atrakce končily.

V dnešní chlastuplné době snad stojí za zmínku, že naše čarodějnice se obešly úplně bez alkoholu.

Přeju vám krásný start do máje.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.