Jiří Březina starší: O havraním letu

1. duben 2021

Jednou jsem jel do práce na kole a foukal vítr, samozřejmě proti mně. Foukalo dost. I když jsem jel po rovině, musel jsem přišlápnout, abych udržel rychlost. Najednou se pár metrů vedle objevil havran. 

Letěl stejným směrem ve výši mé hlavy, nejspíš taky do práce. Chvíli se mnou držel rychlost a zvědavě po mně koukal. Po chvíli té tandemové jízdy jsem si uvědomil, že zatímco já makám, abych proti větrným poryvům neztratil tempo, on prakticky nehýbe křídly. Doslova plachtil proti větru a jeho pohledy mohly znamenat „nechápu, proč vy lidi děláte všechno tak složitě“.

Pak ho asi moje ploužení přestalo bavit, párkrát líně mávnul a bez viditelné námahy rychle zmizel kdesi vpředu. Těžko jsem se bránil pocitu méněcennosti.

Znovu jsem si uvědomil, jak dokonale havrani let zvládají. Neukazují to pořád. Když potřebují jen popolétnout k dalšímu rohlíku nebo ukrást kolegovi klacík, co se hodí na hnízdo, zaplácají sebou jen tak halabala ve vzduchu jak odhozený hadr na podlahu a elegance v tom není žádná. Když ale vzlétnou na dálkovou, je to vzdušný balet, ve kterém je ladnost i síla.

A pravý letecký hodokvas havranům nastává při špatném počasí, když fouká silný vítr a ještě navíc mrholí. V nejlepším případě chumelí. Zatímco sýkorky a kosi klepou kosu někde v hustém keři a holubi jsou rádi, že našli suchý kout, havrani vylétnou a užívají si tu slotu s viditelnou radostí. Neletí za žádným cílem, létají si jen tak. Bezpracně stoupají na vzdušných proudech, zkoušejí si všechny možné obraty, vrhají se do střemhlavých pádů a viditelně se tím baví. Jde jim to dokonale. Jak by ne, ty miliony let tréninku jsou znát.

Přeji vám hezký den a žádné pády.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?