Jiří Březina starší: Úskalí internetových návodů
Nejspíš se také občas díváte na video návody, kterých jsou na internetu tisíce, nebo spíš milióny. Já také, ale moc rád je nemám a hned vám řeknu proč.
Dejme tomu, že jste se v záchvatu technického optimismu pustili do výměny řemenu u vaší pračky. Začátek byl hladký, nový řemen přišel z e-shopu, pračku jste úspěšně rozebrali, ale pak se to nějak zadrhlo. Zdálo se totiž, že k pokračování potřebujete tři ruce a také by bylo výhodné, kdybyste na výšku neměli víc, než čtyřicet centimetrů. Pračka je v troskách, koš na prádlo plný a každá rada dobrá.
Mohli byste zavolat profi servis, jenže do takové kapitulace se vám nechce. Tušíte, že byste vyslechli pár poznámek o amatérech a následovala by mastná faktura. Co zbývá? Návod na internetu.
Dobré je, že tam najdete návody prakticky na cokoli, od ořezání tužky po výrobu atomové pumy. Jenže nejdřív musíte přetrpět reklamy. Čím víc vaše oprava chvátá, tím bude reklam víc a budou delší. Po nich se ještě dozvíte, že pokud vám reklamy vadí, můžete si zaplatit za prémiový přístup bez reklam. Částka za ten přístup se příliš neliší od ceny nové pračky, takže je vám souzeno trpět dál. Následují výzvy k lajkování, sledování, odebírání kanálu a bůhví čemu ještě. A ještě pár poděkování sponzorům a propagace jejich výrobků a po nějakých pěti deseti minutách může návod začít.
Nezačne tím, co potřebujete. Buď se potopí do hlubin oboru a začne přednáškou o historii praní prádla, anebo se vám dostane obsáhlého vysvětlení, jak se drží šroubovák. Po dalších deseti minutách se zdá, že se konečně blížíte k tomu, co vás zajímá.
S napětím sledujete, jak mládenec v reklamní čepici zopakoval všechny kroky, které vy už máte za sebou, užuž se blížíte ke kritickému místu, a najednou střih! ... a mládenec dotahuje šrouby na krytu a má hotovo. Z jakýchsi důvodů neukázal zrovna tu fázi, kdy někam nasazuje něco, co tam vůbec nasadit nejde, a kvůli čemu jste tu instruktáž vlastně hledali.
Neříkám, že jsou takové všechny internetové návody, mnoho je jich užitečných, ale ne ty, které zrovna potřebujete.
Související
-
Jiří Březina starší: O myších a telefonech
Když se řekne myš, představíte si šedivého hlodavce nebo spíš tu věc u počítače? Nejspíš to druhé, a proto také termín počítačová myš mizí a vystačíme s pouhou myší.
-
Jiří Březina starší: Svět bez fotek
Jedna situace se mi stále opakuje. Probírám se hromadou fotek a je jasné, že jich mám moc. Mnoho je jich podobných a stačilo by zachovat jednu, další jsou zbytečné úplně.
-
Jiří Březina starší: Napodobeniny
Nějak se mi zdá, že kolem nás přibývá napodobenin. Jen se rozhlédněte. Falešné dřevo, falešný kámen, falešné květiny, falešné trávníky – napodobování nebere konce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.