Jiří Březina starší: Umí labutě počítat?
Tuhle u rybníka mě napadlo, jak jsou na tom labutě s počítáním. Často sleduju labuťáka, jak brání svůj revír před vetřelci a chová se při tom tak systematicky, jako by si je opravdu uměl spočítat.
Jiná zvířata ovšem umí počítat prokazatelně. O opicích je to známé dávno, papoušci napočítají nejmíň do šesti, vrány do sedmnácti a holubi prý dokonce dokážou pracovat s nerovnostmi.
Počítat umí i kormoráni, a to nejméně do osmi. Přišlo se na to docela kuriózním způsobem. Asijští rybáři kormorány používají (nebo spíš zneužívají) k rybolovu. Kormorán přivázaný na provázku chytí rybu, ale nemůže ji spolknout, protože má na krku kroužek. Rybář mu ji sebere a chudák kormorán musí pod vodu znovu. Až když ho rybář obere o sedm úlovků, kroužek mu uvolní a tím mu milostivě dovolí osmou rybu spolknout.
Ale když chce nějaký hrabivý rybář kormorány o osmou rybu ošidit a odměnu jim odepře, ptáci vstoupí do stávky a odmítají se potopit. Mají své úlovky spočítané.
A cože je na tom labuťákovi z úvodu tak zajímavého? Hájí si revír, a tak vyhání z rybníka nejen cizí labutě, ale také divoké husy, které přistanou na hladině. Často jen na chvíli, aby si odpočinuli na tahu, ale to je tomuhle pantátovi jedno. Nemají tam co dělat a basta! Tak dlouho je pronásleduje po vodě i vzduchem, najíždí na ně a štípe je zobákem, až chudáci zjistí, že bude lepší změnit lokál.
Ale razance té obrany není vždycky stejná a řídí se počtem protivníků. Na osamělou husu nebo husí pár startuje labuťák zuřivě a neúnavně, ale když jsou husy tři nebo čtyři, jsou už útoky spíš předstírané, brzy je vzdá a pak jen hrdým postojem dává najevo, že se s nimi nechce zahazovat. A jakmile sedne na hladinu víc husí než pět, natož celé hejno, klidí se pan domácí stranou s výrazem, který nejspíš znamená „Vítejte u nás, ať se vám tu líbí“.
Související
-
Jiří Březina starší: Piráti ulic
Nemám rád termín „pirát silnic“, protože mezi námořním hrdlořezem a řidičem, který o pár kilometrů překročí v obci padesátku, je spousta rozdílů.
-
Jiří Březina starší: Mezinárodní den kosmonautiky
Pokrok v kosmickém výzkumu vypadá úžasně. Každou chvíli tam něco letí, máme spousty fotek okolních planet i vzdálených galaxií a informací pořád přibývá.
-
Jiří Březina starší: Svědomí
Máte čisté svědomí? Těžko se odpovídá, aspoň nám, kteří nemáme ve Vatikánu přihlášku na svatořečení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.