Jiří Březina starší: Svědomí

5. duben 2024

Máte čisté svědomí? Těžko se odpovídá, aspoň nám, kteří nemáme ve Vatikánu přihlášku na svatořečení.

Představuju si svědomí jako malého policajta, který na nás číhá na životních křižovatkách a ukazuje správnou cestu. Někdy ty zakázané cesty vypadají lépe, jsou rovnější, lemované stromy, zpívají kolem nich ptáci a poletují motýli. Ale když po nich vykročíme, policajt svědomí nám začne bušit pendrekem do hlavy. Čemuž se říká výčitky svědomí.

Pokud jde o moje svědomí, nikoho jsem nezabil a únosy, násilí, krádeže, všechno samá voda. Ale co ty nevynesené odpadky, které už zvedají víko u koše? A co prázdné rámečky, do kterých jsem už dávno slíbil udělat fotky? O úklidu všeho druhu vůbec nemluvím. Monitor mi na stole ční z takové hromady nakupených krámů, že to připomíná scénu z katastrofického filmu, a ještě horší jsou ty hromady nesplněných slibů. S tím vším je čisté svědomí nedosažitelná představa.

Ve snaze udržet výčitky na únosné míře jsem si svoje svědomí rozdělil.

První sekci „A” mám vyhrazenou pro vraždy, loupeže a jiné velké lumpárny. Tahle část svědomí je u mě naštěstí čistá a většina lidí na tom musí být stejně, jinak by svět vypadal daleko hůř.

Pak mám ale sekci „B”, která eviduje prohřešky neúmyslné, nesplněné sliby, prošvihnuté termíny, zapomenuté odpovědi a jiné nesvědomité chování (ano, nesvědomité!). Přešlapy, kterými jsem sice nic zlého nemyslel, ale nakonec jsem jimi někoho zklamal. Přinejmenším sebe.

A tohle béčko u mě rozhodně prázdné není, materiál tam přibývá denně a moje zapomětlivost, na kterou je jinak spoleh, tady nefunguje. Dvacetileté prohřešky se tu na mě šklebí čerstvé a nažehlené, jako bych je spáchal včera.

Snažím se svému svědomí vysvětlit, že za to či ono fakt nemůžu a že se totéž stává i jiným. Ale marně. Moje svědomí mě zná a nenechá se oblbnout, takže každou argumentaci prohrávám a odcházím tlouct hlavou o velmi otlučenou zeď.

Možná vám to dvojí svědomí přijde jako zbytečný luxus a myslíte, že bych měl vystačit s jedním. Ale dvojí svědomí je přece pořád lepší, než vůbec žádné.

autor: Jiří Březina starší | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související