Jiří Březina starší: Sámoška

7. listopad 2022

Získávat potravu nákupem místo vlastnoručního pěstování nebo lovu, to vypadá jako náramný pokrok. Probíhá to pod střechou a ani se při tom neumažeme. Často ale vypadnu ze supermarketu víc zdrchaný, než kdybych si ty brambory sám nakopal.

Nákupní vozík si jede, kam chce, a hladký průjezd lidojemem mu komplikují police s výprodejovými propadáky, které nám obchod nastavil do cesty v naději, že je omylem koupíme. K tomu strhané tváře zaměstnanců, kterým při horečném přebíhání mezi kasami a doplňováním zboží viditelně překážíte a pokud se na vás vůbec podívají, čtete v unavených očích prosbu „už sem radši nelezte“. Dorazí vás fronta u pokladny, zpomalená nesmyslným nabízením nákupních karet a počítáním slevových samolepek.

Občas mi v té frontě naskočí nostalgická vzpomínka na venkovskou samošku mého mládí. Potkala se tam celá ves a semlely všechny drby, takže po nákupu jste věděli, kdo se narodil, kdo umřel, kdo se opil, koho vyhnala žena a koho chytili při vykrádání králíkárny. A protože pro svačinu tam chodili i přespolní, mělo zpravodajství i zahraniční sekci. Lidé tam postávali i po nákupu, aby si novinky doposlechli do konce.

Měl jsem tu nákupní pohodu za ztracenou, ale nečekaně jsem si ji připomněl v jedné samošce kousek od nás na konečné. Pokladní jsou usměvavé, při protahování zboží čtečkou se netváří, jako by mlely z posledního, a s každým zákazníkem prohodí aspoň pár slov, třeba o počasí, nebo utrousí vtip. Tahle fronta není zachmuřená. A není to věc jedné pokladní, jak byste si mysleli. Takhle přívětiví jsou v tom krámě všichni. Zřejmě tam řádí dobří duchové.

Zato moje stará samoška už na vsi není. Chalupáři si před víkendem nacpou svá SUV proviantem v městských supermarketech a starousedlíkům nezbývá, než tam hnát auta také. Vždyť je tam tak báječně levně.

autor: Jiří Březina starší | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.