Jiří Březina starší: Podzimní paleta

20. říjen 2022

Je podzim a užíváme si barevnou paletu, kterou jako by se nám příroda snažila vynahradit ztracené léto. Hlavní roli v tomhle představení samozřejmě hrají stromy.

Kdejaký zakrslík, který přežívá v zaprášeném koutě někde u garáží a kterého jsme si v létě vůbec nevšimli, teď nasadí na svých pár listů signální žluť nebo sytou červeň a zazáří tím víc, čím šedivější okolí má kolem. A když to rozbalí stoletý buk nebo javorová alej, to je teprv na co koukat.

Určitě jste si všimli, že ty podzimem zabarvené listy nemusí být jednobarevné. Jak v nich rozklad postupně uvolňuje barviva, můžeme na jediném listu najít celou stupnici od sytě zelené přes všechny možné žluté, červené a hnědé až po sytou čerň.

Když listy spadnou, skládají se pod našima nohama do vzorů, od kterých bychom někde v galerii neodtrhli oči, zatímco na chodníku na ně voláme úklidovou četu. Možná je to kvůli bezpečné chůzi, ale možná i proto, že přírodě závidíme fantazii a odvahu, se kterou skládá barevné kombinace.

Podzimní barevná představení netrvají věčně, po pár týdnech se zavře opona a všechny ty zářivé kulisy se na zemi promění v šedou mazlavou masu, aby nám připomněly, co už beztak víme, totiž že každá krása pomine.

Ale na co koukat je i dál. Stromy zbavené listí nám ukazují to, co přes léto listí skrylo. Tvary kmenů a korun, které zdálky prozradí, ke které rodině který strom patří, a přitom jsou tak jedinečné, že v každém kmeni můžeme obdivovat originální sochu.

Když na konci podzimu přijdeme k takovému stromu blíž, možná už na koncích holých větví uvidíme nové pupeny. Ano, zatímco my se připravujeme na vánoce, stromy už se připravují na jaro.

autor: Jiří Březina starší | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...