Jiří Březina starší: Proč fotíme na dovolené

27. září 2022

Možná je to hloupá otázka, ale proč vlastně fotografujeme na dovolené? Fotografují tam dokonce i ti, kteří doma necvaknou fotku ani jednou za měsíc, přestože nosí foťák v telefonu stále sebou.

Prvním důvodem jsou samozřejmě vzpomínky. Obrazy vzdálených krajin v naší paměti blednou, až zmizí docela, zatímco fotografie je zachovají a udržují barvy zářivě věrné. Ta věrnost a trvanlivost je někdy až na obtíž. 

Díky fotkám se sice můžeme i po letech rozplývat nad úchvatným výhledem z horského vrcholu, ale zároveň si musíme tiše přiznat, že dnes už bychom výstup na něj prostě nezvládli.

U ukrajinských fotek se zase bojím představit, jak ta místa vypadají dnes. Většina vzpomínek je ovšem příjemných a pomáhá aspoň trochu zdůvodnit ty šílené prachy, které dovolená stála.

Smyslem dovolenkových fotek ale nemusí být jen vzpomínání. Ty obrázky mohou také úspěšně vzbuzovat závist příbuzných a známých. V tomto směru zafungoval technický pokrok bezchybně.

Zatímco dřív jste museli vystačit s ubohými pár fotkami ve vázaném albu, v dnešních digitálních dobách vám bezedné disky umožní pálit na nešťastnou návštěvu skoro nekonečné dávky. 

Selfíčka typu „já a cokoli za mnou“, přístavy, hrady, kostely zvenku i zevnitř, barevné tržnice, roztomilí pouliční psíci a hlavně dechberoucí pláže při slunce západu, těch není nikdy dost. Marně bude návštěva tvrdit, jak vám tu cestu přeje, světle zelený tón její pleti ji neomylně prozradí.

Nejužitečnější jsou ale fotky, které nejspíš ukazovat nebudete, jako třeba prázdná lavice po ukradených kufrech nebo rozbitá silnice, po které jste jeli hodinu krokem. Fotky, které vám připomenou, kterým místům se příště zdaleka vyhnout.

autor: Jiří Březina starší | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.