Jiří Březina starší: Křičte v lese

5. leden 2022

Nedávno jsem se k velkému údivu dočetl, že chceme-li při pobytu v lese rušit zvířata co nejméně, máme se chovat hlučně. Zvěř o nás samozřejmě ví, ale je v klidu, protože nás považuje za neškodné. Nejvíce ji prý znervózňují tiše se plížící postavy, které se snaží skrývat a chovat nenápadně. Připomínají jí lovce a nutí k bezhlavému útěku.

Tuhle informaci jsem musel chvíli zpracovávat, protože je v ostrém rozporu s chováním, které mi bylo vštěpováno od dětství. Na okraji lesa vždycky zazněl povel „Tiše, ať neplašíme zvířátka!“ a za porušení následovaly okamžité sankce. Naučil jsem se chovat v přírodě tiše a teď se dozvím, že vlastně celý život přivádím zvířata k šílenství. Absurdní!

Po chvíli přemýšlení jsem ale přece přišel na pár příkladů, které jako by tu šílenou hypotézu potvrzovaly. Například jdu fotit ptáky, dejme tomu volavku na rybníce. Vidím ji z dálky stát kousek od hráze a po hrázi přebíhá jeden funící běžec za druhým. Volavka nic. S největší opatrností se blížím, kryju se za stromy, ale je to marné, volavka odlétá dřív, než stačím zvednout foťák. A to jsem byl pořád dvakrát tak daleko než ti běžci.

Ještě lepší případ jsou vojenské střelnice. Tam se pasoucí jeleni před ostrými střelbami jen neochotně stáhli z dopadových ploch do blízkého houští. Následoval pekelný kravál, svištěly granáty a zem létala vzduchem, ale pár minut po závěrečném signálu se zvěř klidně vracela k pastvě. S léty pochopila, že jí od děl ani tanky vůbec nic nehrozí.

Tak či tak, uklidňování zvěře hlukem mi přijde padlé na hlavu a určitě s ním nezačnu. Obstarají to za mě vyznavači volné výchovy, jejichž děti jsou v přírodě slyšet na kilometry a jejich hlásky jsou k tomu navíc vhodnější.

autor: Jiří Březina starší | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?