Jiří Březina starší: Klik-klak

25. září 2023

Stroj času je zatím jen rekvizitou autorů fantastických románů, ale občas si v čase zacestujeme i bez něj. Mně se to stalo nedávno, když jsem v jakémsi internetovém hračkářství narazil na obrázek, který mě skokem vrátil o desítky let zpátky.

Byly na něm dvě plastové koule svázané provázkem a uprostřed toho provázku kroužek na klíče. Kdo to pamatuje, má jasno. Klik-klak.

Tahle hračka vzala naše kraje útokem, zrovna když jsem byl na střední škole. Jejím hlavním přínosem byl hluk, tedy hlasité údery koulí, rozkmitaných na provázku v půlkruzích.

Klik-klak zněl trochu jako velikonoční řehtačka, ale rychlostí připomínal kulomet. Hlasitost záležela na materiálu těch koulí. Dřevěné kuličky ťukaly celkem neškodně, obstojné decibely zajistily až koule z ovládacích pák stavebních strojů. Nejeden bagrista tehdy přišel do práce a zjistil, že na něj v kabině koukají jen holé závity.

Úplnou špičku představovaly koule kovové, které produkovaly ohlušující rachot. Jejich sehnání ovšem vyžadovalo buď nadprůměrnou obchodní zdatnost nebo známého soustružníka.

Když jste viděli klik-klak v akci, vypadalo to jednoduše, ale zdání klamalo. Bylo nutné kroužkem na prstu svisle kmitat přesně v tom rytmu, při kterém se koule začaly nahoře a dole od sebe odrážet. Než se vám to povedlo vyladit, měli jste zápěstí samou modřinu.

Kromě úžasného kraválu, který tak nádherně děsil starší spoluobčany, byl klik-klak přitažlivý i tím, že se dal po palbě rychle ukrýt v kapse. Než se vylekané oběti stačily rozhlédnout po viníkovi, nebylo po něm ani stopy.

Klik-klak byl pochopitelně rychle zakázaný ve škole i na veřejnosti, což byl další důvod si ho pořídit. Měli jsme ho všichni.

Byly to zvláštní časy. Dnes si nedovedu představit tak masové rozšíření u hračky, kterou nelze nikde koupit.

autor: Jiří Březina starší | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?