Jiří Březina starší: Klik-klak

25. září 2023

Stroj času je zatím jen rekvizitou autorů fantastických románů, ale občas si v čase zacestujeme i bez něj. Mně se to stalo nedávno, když jsem v jakémsi internetovém hračkářství narazil na obrázek, který mě skokem vrátil o desítky let zpátky.

Byly na něm dvě plastové koule svázané provázkem a uprostřed toho provázku kroužek na klíče. Kdo to pamatuje, má jasno. Klik-klak.

Tahle hračka vzala naše kraje útokem, zrovna když jsem byl na střední škole. Jejím hlavním přínosem byl hluk, tedy hlasité údery koulí, rozkmitaných na provázku v půlkruzích.

Klik-klak zněl trochu jako velikonoční řehtačka, ale rychlostí připomínal kulomet. Hlasitost záležela na materiálu těch koulí. Dřevěné kuličky ťukaly celkem neškodně, obstojné decibely zajistily až koule z ovládacích pák stavebních strojů. Nejeden bagrista tehdy přišel do práce a zjistil, že na něj v kabině koukají jen holé závity.

Úplnou špičku představovaly koule kovové, které produkovaly ohlušující rachot. Jejich sehnání ovšem vyžadovalo buď nadprůměrnou obchodní zdatnost nebo známého soustružníka.

Když jste viděli klik-klak v akci, vypadalo to jednoduše, ale zdání klamalo. Bylo nutné kroužkem na prstu svisle kmitat přesně v tom rytmu, při kterém se koule začaly nahoře a dole od sebe odrážet. Než se vám to povedlo vyladit, měli jste zápěstí samou modřinu.

Kromě úžasného kraválu, který tak nádherně děsil starší spoluobčany, byl klik-klak přitažlivý i tím, že se dal po palbě rychle ukrýt v kapse. Než se vylekané oběti stačily rozhlédnout po viníkovi, nebylo po něm ani stopy.

Klik-klak byl pochopitelně rychle zakázaný ve škole i na veřejnosti, což byl další důvod si ho pořídit. Měli jsme ho všichni.

Byly to zvláštní časy. Dnes si nedovedu představit tak masové rozšíření u hračky, kterou nelze nikde koupit.

autor: Jiří Březina starší | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související