Jiří Březina starší: Hranice

6. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Státní hranice
0:00
/
0:00

Jsou věci, které současně mám i nemám rád. Patří k nim třeba hranice, ty neviditelné čáry v krajině, za nimiž je leccos jinak. Příroda nás přesvědčuje, jak je ta čára umělá, zvěř přes ni přeběhne, pták přeletí a roste za ní stejná tráva, i když nám se možná zdá zelenější.

Zdálo by se, že hranice jsou nutné zlo, které nás omezuje a je spojené jen s nepříjemnými věcmi, jako jsou kontroly, zdržení nebo nedej bože války. Už to vypadalo, že nás otravovat nebudou, ale najednou znovu vyrostly ze země. Naštěstí mají hranice i zábavnější stránku, protože na obou stranách té čáry žijí lidé a je zajímavé sledovat, co dělají stejně a co si zařídili jinak.

Pamatuju, jak jsem zíral při prvních výletech k rakouským sousedům v devadesátých letech. Pole obdělaná až k hraničnímu patníku, za kterým u nás ostrým střihem pokračovala ladem ležící divočina. Silnice náhle bez výmolů. A rakouská městečka bez oprýskaných domů šokovala svojí čistotou, muškáty v oknech a auty v průměru o dobrých deset let novějšími. Připadal jsem si jako cestovatel v čase.

Teď je většina rozdílů pryč. Nápisy jsou pořád v cizí řeči a styl budov je také jiný, ale barabizny s opadanou omítkou u nás zmizely, auta už jezdí na obou stranách hranice stejná a stejné je i oblečení lidí, pokud tedy zrovna netrefíte na folklorní festival.

Globalizace nás sblížila a míjíme stejné benzinky a obchoďáky. I na plotech visí stejné reklamy, jen s tím rozdílem, že u nás jich visí daleko víc. Zrovna tenhle pokrok jsme si mohli odpustit.

autor: Jiří Březina starší | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.