Jiří Březina mladší: Muzeum
Dodnes si pamatuju ten posvátný dětský úžas z mamuta. Vydržel mi přesně do té doby, než jsem stanul pod gigantickou kostrou velryby. Tyhle vzpomínky mám díky pražské pratetě, která mi všechny tyhle zázraky ukázala. Národní muzeum, technické muzeum, to všechno jsem díky ní prolezl už jako malý kluk.
Muzea mám dodnes rád. Ulítávám hlavně na prehistorii, doba kamenná, bronzová a železná, to je moje. U každé vitríny vydržím stát dlouhé minuty a snažím se přenést do minulosti, uvažuju o lidech, kteří ty dávné artefakty drželi v ruce.
Když jsem ale začal do muzeí chodit se svými dětmi, zjišťoval jsem, že přístup některých muzeí k malým návštěvníkům je taky dost prehistorický. Výstavy určené dětem se téměř celé odehrávaly za sklem ve výši očí dospělého člověka. To jsem se pak s dětmi slušně naposiloval, když jsem je zvedal do výšky, aby také něco viděly. Praktická část se pak odbyla nějakými těmi omalovánkami.
Tohle se naštěstí začíná měnit. Nedávno mě nadchla stálá expozice v našem Jihočeském muzeu. Na své si totiž přijde jak malé dítě, poznávající svět rukama, tak dospělák, který si rád detailně prohlédne artefakty ve vitrínách. A není tu jen ten můj oblíbený pravěk, najdete tady živou i neživou přírodu a historii, poznáte všední život našich předků, všechno je tu krásně navázané na jižní Čechy.
Proč vám to všechno říkám? Dnes slavíme Mezinárodní den muzeí. Ideální příležitost se do nějakého podívat, nemyslíte?
Související
-
Jiří Březina mladší: Jarní prázdniny
Jarní prázdniny jsou nádherný příklad toho, jak byrokracie dokáže likvidovat radost světa. Máte krásná slova, „jaro“ a „prázdniny“. Na tom se nedá nic zkazit, že? Ale dá.
-
Jiří Březina mladší: Pololetní vysvědčení
K čemu vlastně máme pololetní vysvědčení? Co je to vlastně za institut? To slovo je prostě zavádějící.
-
Jiří Březina mladší: Silvestr
Občas trávíme Silvestr na chalupě, která leží na pravém břehu Lipenské přehrady. Je tu krásně, to ví asi každý Jihočech. Relativně málo domů, penzionů a atrakcí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.