Jiří Březina mladší: Jarní prázdniny

28. únor 2022

Jarní prázdniny jsou nádherný příklad toho, jak byrokracie dokáže likvidovat radost světa. Máte hned dvě krásná slova, slova z první desítky hitparády slov, neboli „jaro“ a „prázdniny“. Na tom se nedá nic zkazit, že? Ale dá.

Dělá se to tak, že prázdniny rozplánujete tak, že z nich nebude mít nikdo nic. 

Například my, kdo žijeme v Českých Budějovicích, bychom rádi na návštěvu k příbuzným do Prahy. Jenže naše děti mají prázdniny na přelomu února a března, kdežto Pražáci o týden později. Ale pozor, Praha je velká, a tak má jarní prázdniny hned dvoje! Moje neteře na Praze 5 se tedy se svými sestřenkami na Praze 4 minou o týden.

A vrchol ironie na konec. Jarní prázdniny nejsou na jaře! Chudákům v Kroměříži nebo Teplicích začínají už 7. února. Nejblíž se k astronomickému jaru dostanou v Jindřichově Hradci nebo na Chebsku, ale i tak se ho jen letmo dotknou. Prázdniny jim končí 20. března, přesně na den jarní rovnodennosti.

Takže si to shrňme. Jarní prázdniny jsou prázdniny, které se odehrávají v zimě a nemáte během nich šanci potkat se s rodinou, pokud nebydlí ve stejném okrese. Tomu říkám půvab byrokracie.

autor: Jiří Březina | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související