Jihočeský kraj zaplatí Českým drahám 580 milionů. Na tratě za to vyjedou nejmodernější vlaky
Jihočeský kraj podepsal smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících na železnici s Českými drahami na deset let. V následujícím roce zaplatí kraj dopravci přes 580 milionů korun za více než 2,9 milionu najetých vlakokilometrů. Co tím získají cestující v jižních Čechách? To rozebírá pořad Přímá řeč, jehož hostem je obchodní manažer Českých drah Pavel Kosmata.
Kraje platí dopravcům na základě legislativy. „V krajích objednávají regionální železniční dopravu krajské úřady, nikoliv obce, a proplácí dopravcům vlastně ztrátu za to jízdné, což pokryje náklady na dopravu,“ vysvětluje Pavel Kosmata.
Cestující však za jízdu vlakem platí více než za cestu autobusem. Výše jízdného je podle Pavla Kosmaty věcí cenové politiky. „Železniční doprava je obecně nákladově dražší než autobusová. Řekněme, že autobus se dá pořídit za cenu okolo 10 milionů, kdežto vlaky, například ty, které jezdí okolo Českých Budějovic, vyjdou na 117 milionů,“ uvádí.
Od 10. prosince platí na železnici nový jízdní řád. Jihočeský kraj pak v následujícím roce podle podepsané smlouvy zaplatí Českým drahám 580 milionů korun. „Za tuto kompenzaci bude mít v průběhu příštího roku na svém území nové osobní regionální a spěšné vlaky. Budou to současné modely, takže se dostáváme v podstatě na úroveň sousedních zemí,“ říká Pavel Kosmata.
Kolik lidí vlaky v kraji využívá, ale dopravce nezveřejňuje. „Je to obchodní tajemství. Přesná čísla dostává náš objednavatel, v tomto případě Jihočeský kraj. Smluvně máme povinnost mu údaje dodávat a on na jejich základě dopravu objednává. Jsem přesvědčen, že stejně to mají nastavené i ostatní přepravní firmy,“ komentuje obchodní manažer Českých drah.
Na tratě příští rok vyjede pět zcela nových RegioPanterů, tedy nejmodernějších elektrických souprav, které flotila Českých drah nabízí. Kraj je nasadí na trať mezi Českými Budějovicemi a pohraniční stanicí Horní Dvořiště a mezi Lipnem nad Vltavou a Rybníkem.
Cestující v jižních Čechách budou mít větší možnost surfovat na internetu, dobíjet své mobilní telefony, tablety a notebooky a podstatně se rozšíří možnosti cestování bez bariér osobám se sníženou schopností pohybu a orientace.
Celý pořad Přímá řeč věnovaný železniční dopravě na jihu Čech si poslechněte online. Připravil Zdeněk Zajíček. Hostem je obchodní manažer Českých drah Pavel Kosmata.
Související
-
Čekání na vlak v Písku je příjemnější. Správa železnic dokončila rekonstrukci budovy nádraží
Nádraží v Písku se změnilo. Správa železnic dokončila rekonstrukci budovy. Cestující nejvíc oceňují nové toalety, obnova za 66 milionů korun toho přinesla ale daleko víc.
-
Zprávy o příspěvcích, podvody na bazarech. Až 10 případů kyberkriminality denně přibývá na jihu Čech
Za první pololetí roku evidují jihočeští kriminalisté zhruba tisíc případů podvodů na internetu. Kybekriminalita je pořád na vzestupu a pachatelé zkoušejí stále nové triky.
-
Desítky tisíc korun za rok může získat student, když vstoupí do aktivní zálohy, připomíná důstojník
Každý občan České republiky ve věku od 18 do 60 let má brannou povinnost. V dobách míru stát tuto službu nevyžaduje, ale vítá dobrovolníky, kteří vstoupí do aktivní zálohy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.