Jihočeška zakotvila u španělského pobřeží. Od práce průvodkyně ji covid nasměroval k realitám

21. leden 2023

„Španělsko má tu výhodu, že pláže musí být veřejné,“ vypráví Markéta Rokůsková, která rodné České Budějovice vyměnila za přímořskou španělskou Malagu. „Podle zákona by měl Španěl být schopen projít celé pobřeží země bosou nohou,“ upozorňuje na rozdíl třeba s Itálií, kde je mnoho pláží neveřejných a soukromých.

„Zatím jsem to nezkusila, ale je to výzva,“ směje se dotazu, jestli přezkoušela platnost zákona v praxi. „Ale třeba v okolí Malagy se teď opravuje asi 250 kilometrů stezky podél moře, aby se dala projít pěšky nebo projet na kole, tak na to se těším,“ dodává.

Markéta Rokůsková se ve Španělsku živí jako průvodkyně turistů a také jako realitní makléřka. „Bylo to za covidové krize, kdy cestovní ruch z velké části kvůli různým omezením utichl. V téhle situaci mě oslovila jedna česká realitní kancelář, že registruje zvýšený zájem o koupi nemovitostí v Andalusii,“ popisuje, jak se dostala ke své druhé práci.

Vyprávění Markéty Rokůskové nejen o tom, jestli jsou nemovitosti na Iberském poloostrově dražší než u nás, ale také o tom, proč coby Jihočeška musí v Malaze tlumočit španělskému manželovi nebo jak učí svého syna Česky, si poslechněte v pořadu Jihočeši.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související