Dva mladí architekti a jeden pilot. Jen málo Čechů žije v exotickém Bhútánu, jedním z nich je Matěj Vacek
Českobudějovický rodák Matěj Vacek vystudoval v Čechách architekturu, mimo jiné i stavební inženýrství v rozvojových zemích, a to ho přivedlo do Bhútánu. Tráví tam už druhý rok života, učí mladé lidi tesařině a motivuje je k budování dřevostaveb. Dva domy – v tamních tropech i ve vysokohorských podmínkách Himálaje – už postavil. Teď začíná pracovat přímo pro krále.
Matěj Vacek je jedním z mála Čechů, kteří kdy v Bhútánu žili a pracovali. „Je to přesně tak. Odcestoval jsem tam s Michalem Gruntem, se kterým jsem se poprvé setkal až týden před odletem na indické ambasádě v Praze. Od té doby jsem s ním strávil doslova každý den a stali se z nás nejlepší přátelé. A třetím Čechem, o kterém vím, že tam ve stejnou dobu byl, ale s nímž jsem se nikdy nesetkal, je pilot Josef Mikula,“ říká Matěj Vacek.
Vysokohorský Bhútán má jediné mezinárodní letiště v Paro, na kterém může podle Matěje Vacka přistávat jen necelá dvacítka pilotů na světě. „Teď má licenci asi sedmnáct pilotů a jedním z nich je Čech. Ono tam není lehké přistát, především kvůli nadmořské výšce a horám, ve kterých letiště leží. Aby pilot sestoupal, musí prokličkovat údolím. A to samé i při vzletu. My jsme dokonce při zpáteční cestě museli nadvakrát nouzově přistát, protože nám do motorů vlétli holubi,“ vypráví Matěj Vacek.
Český pilot tedy zřejmě v Bhútánu jednoho dne přistál a rozhodl se, že už neodletí. „Slyšel jsem, že si tam našel ženu,“ usmívá se Matěj Vacek a vůbec se tomu nediví. Bhútánky jsou prý velmi krásné. „Jsou moc krásné. Každá druhá by mohla být modelka. Možná malá, ale modelka,“ dodává.
Čtěte také
Navazování mezilidských vztahů je v Bhútánu podle mladého architekta radostné. „Zpočátku se Bhútánci zdají být odměření, protože k lidem z Evropy vzhlížejí a mají velký respekt. I mně, jako devětadvacetiletému klučinovi, říkali ‚sir‘. Tak jsem si myslel, že vůbec nebude snadné navázat nějaký hlubší vztah. Ale opak byl pravdou. Po měsíci, dvou jsem měl v našem institutu už aspoň dvacet skvělých kamarádů,“ popisuje.
Matěj Vacek strávil nejprve asi čtyři měsíce na úpatí Himálaje v oblasti Sarpang, kde byl opravdu jen jedním z mála bílých lidí, kteří v oblasti kdy byli. Potom se ocitl ve dvouměsíční covidové karanténě v hlavním městě Thimbú a nakonec se dostal do středního Bhútánu, do vysokohorského prostředí Bumthangu, kde ve zhruba třech tisících metrech nad mořem postavil dřevostavbu pro návštěvníky.
Teď mladý jihočeský architekt zahajuje v Bhútánu svou další misi. Tentokrát přímo pro krále. Navrhnout a zrealizovat by měl další sérii dřevěných domů z místních surovin.
Celý rozhovor s Matějem Vackem si poslechněte online.
Související
-
Vietnamce nepřepil a nedoporučuje to zkoušet. Matouš Vinš inspiruje, jak si cestování opravdu užít
Spoluautorem cestovatelské bible je Matouš Vinš. Navazující knížka pak popisuje práce, které můžete vykonávat ze zahraničí, abyste si na pobyt vydělali a doma nezchudli.
-
V Maroku jsem byl houbařem, v Mali dirigentem a v Angole gynekologem, směje se cestovatel
Jet do Afriky a poznat tamní přírodu, to je sen kdejakého kluka. Tadeáš Šíma z Prachatic ho skutečně prožil. Jeho cesta trvala sedm měsíců a byla dlouhá 13 tisíc kilometrů.
-
Dva cestovatelé se vydali ve stopách Hanzelky a Zikmunda a vyfotografovali se na stejných místech
Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek zopakovali slavnou výpravu po Asii a Evropě. Mohli tak porovnat, jak se změnila místa, která před 60 lety navštívili legendární cestovatelé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.