Jasný Merkur nad ránem, Saturn po celou noc. V září můžete na obloze pozorovat planety

10. září 2023

Čtyři z pěti pouhým okem viditelných planet můžete pozorovat na obloze v září. Venuše a Merkur se objevují ráno, Saturn po celou noc a Jupiter po většinu noci kromě večera.

„Venuše se nyní objevuje jako Jitřenka ráno, maximální jasnosti dosáhne 19. září. Stejně tak bude v září ráno pozorovatelný Merkur, ve druhé polovině měsíce bude vůbec nejlepší ranní viditelnost Merkuru z celého roku,“ uvádí astronomka Jana Tichá.

Kdo nerad vstává brzy a radši pozoruje oblohu večer, může vidět dvě jiné planety. „Po celou noc se ukazuje Saturn, a to v souhvězdí Vodnáře. A většinu noci kromě večera je vidět Jupiter v souhvězdí Berana,“ popisuje Jana Tichá.

Planeta Mars v září pozorovatelná nebude.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko