Jaroslav Durych: Tři troníčky. Jímavý příběh o matce a jejích třech dětech, na které zčistajasna dopadla chudoba
Potupu mladé matky a jejích tří malých dětí při nařízené dražbě rodinného majetku líčí novela Tři troníčky. Jejím autorem je český spisovatel Jaroslav Durych, tiskem vyšla poprvé v roce 1923.
„Krutý, pohřební úděs odtamtud vydechoval, děti bázlivě nahlédly dovnitř a setkaly se s přísnýma a podezíravýma očima zástupců státu. Ale již tu běžela hubená, dolíčkovatá žena a za ní maličká, utahaná a zlomyslná žena z protějšího domu a čpící odulý zaměstnanec, jehož tváře byly jako tvrdé tobolky a ruce jako podávky, pak paní s kloboukem a bambulatým nosem, která měla stále do soucitného pláče, ale stále byla elektrizována hamižností a touhou něco ukrást nebo vymámit, pak překupníci a jiní lidé.“
„Byla hrůza, že se to do pokoje vešlo a že se pokoj neroztrhl. Hrubí, břichatí a vyzáblí lidé s chechtavými obličeji trochu pominutě chodili po kobercích, šťouchali do nábytku, ohmatávali věci, posuzovali, potěžkávali, posmívali se a frkali. Děti vklouzly také dovnitř a stály u tmavých kachlových kamen jako tři schůdky, hlavičky jejich jako tři jiřinky nad sebou a dívaly se udiveně a zvědavě.“
Pro rozhlas příběh načetl herec Luděk Eliáš v roce 1998.
Jaroslav Durych
Narodil se 2. prosince 1886 v Hradci Králové. Brzy přišel o oba rodiče, takže od jedenácti let vyrůstal u příbuzných. Se strýcem se často stěhoval, v 90. letech tak dva roky strávil i v Želči u Tábora.
Ačkoli z něj babička chtěla mít kněze, nakonec díky armádnímu stipendiu vystudoval medicínu a stal se vojenským lékařem. Během první světové války sloužil na haličské a italské frontě i v zázemí. Jako lékař pracoval u armády i po vzniku samostatného Československa. Působil v Přerově, na Zakarpatské Ukrajině, v Olomouci nebo v Praze.
Publikovat začal už během války. Nejen jeho životní postoje, ale i jeho literární dílo jsou silně ovlivněny katolickou vírou. Vrcholem Durychovy tvorby je román Bloudění: Větší valdštejnská trilogie, který vyšel poprvé v roce 1929. Příběh lásky českého exulanta a španělské dívky z doby pobělohorské rekatolizace je rámován líčením osudů císařského vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Na Bloudění navazuje sbírka tří povídek s názvem Rekviem: Menší valdštejnská trilogie, která vyšla o rok později.
Za nacistické okupace a po válce žil Jaroslav Durych v izolaci. V komunistickém Československu vadila jeho otevřená katolická orientace, jeho poslední práce tak vycházely pouze v samizdatu, případně v exilových nakladatelstvích. V té době píše knihu Boží duha, příběh o vysídlování Němců z Československa po druhé světové válce. Román mohl vyjít až v roce 1969. A také zřejmě částečně reviduje své dřívější životní postoje.
„Vidím a uznávám, že jsem neprávem užíval způsobů soudcovských tam, kde jsem měl být pouhým pozorovatelem, a že jsem svévolně zasahoval do věcí, které přesahovaly mé síly a zkušenosti, takže jsem působil jen zmatek…“
Ačkoliv kdysi nadšeně vítal vznik samostatného Československa, patřil zároveň k velkým kritikům prvorepublikové demokracie. Svého času vyzýval například ke zbourání Husova pomníku na pražském Staroměstském náměstí.
Jaroslav Durych zemřel v Praze v dubnu 1962.
Související
-
Zločin a trest. Klasika o muži, který se dopustil ohavného zločinu, v podání českých hereckých hvězd
Chudý student Raskolnikov zabije starou lichvářku a její sestru. Podaří se mu zahladit stopy, svůj čin si racionálně zdůvodní, přesto si uvědomuje jeho hrůznou nesmyslnost.
-
Krkonoše mají Krakonoše, Šumava Lesní matku. Je to zachránkyně i lidožroutka, říká sběratel bájí
Jen ten, kdo Šumavou chodí pomalu, zjistí, že to není pouze národní park, ale také obrovská bytost s řadou zajímavých povah a nectností. To říká spisovatel Ondřej Fibich.
-
Román se musí vysedět. Českobudějovický spisovatel Jaromír Jindra vydává i šest titulů ročně
Spiklenci z lásky, Válka královen nebo Jed pro kralevice. To jsou jen některé z knih Jaromíra Jindry. Psát začal už jako dítě, plně se do toho ale pustil v seniorském věku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.