Zločin a trest. Klasika o mravním dilematu muže, který se dopustil ohavného zločinu, v podání českých hereckých hvězd

16. prosinec 2021

Chudý petrohradský student Rodion Raskolnikov zabije starou lichvářku a její sestru. Podaří se mu zahladit stopy, svůj čin si racionálně zdůvodní, přesto si uvědomuje jeho hrůznou nesmyslnost a dostává se do těžké psychické krize.

Účinkují: Eduard Cupák, Václav Postránecký, Jiřina Štěpničková, Klára Jerneková, Věra Kubánková, Josef Vinklář, Jaroslav Satoranský, Gabriela Vránová, Rudolf Hrušínský, Jan Přeučil, Josef Somr, Karolina Slunéčková, Dana Medřická, Jaroslav Moučka a další
Napsal: Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Dramaturgie: Anna Smetanová
Překlad: Jaroslav Hulák
Režie: Josef Melč
Natočeno: v roce 1981

Klasické dílo ruské literatury Zločin a trest vyšlo poprvé v roce 1866. Fjodor Michajlovič Dostojevskij román psal v německém Wiesbadenu od poloviny předchozího roku. Na jeho napsání pomýšlel už od 50. let.

Rozhlasové zpracování pochází z roku 1981. Účinkují v něm tehdejší herecké hvězdy, například Eduard Cupák, Václav Postránecký, Jiřina Štěpničková, Josef Somr a další.

Fjodor Michajlovič Dostojevskij se narodil před 200 lety, 11. listopadu 1821. Svůj první román Chudí lidé vydal v roce 1846, bylo mu 24 let.

Zápisky z mrtvého domu, které vyšly v roce 1861, jsou svědectvím o tom, jak autor prožíval léta věznění v Omské pevnosti, kam se v první polovině 50. let dostal za svoji účast v petraševském hnutí šířícím myšlenky utopického socialismu.

V roce 1868 vychází Idiot, následují Běsi. Dostojevského vrcholné dílo Bratři Karamazovi se ke čtenářům dostalo v roce 1880. V únoru 1881 slavný autor ve věku 59 let umírá.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?