Ján Sliacky: Mraky

7. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sociální sítě v pondělí večer zaplnily fotografie mraku, který se zformoval nad Zlínem.
0:00
/
0:00

Cumulus humilis, Cumulus mediocris, Cumulus Fractus, Víte, co znamenají, co pojmenovávají ta slova, ty názvy?

Před několika dny jsem takhle v práci vykouknul z okna. A spontánně komentoval dění na obloze. Dokonce jsem se podle typu oblaků pokusil o předpověď.

Kolegyně na mě nedůvěřivě pohlédla a zeptala se mě: A to se jako podle mraků pozná, jak bude?

„Jasně, že se podle mraků pozná, jak bude. Z čeho asi tak prší…?“ – odpověděl jsem. Ale nemyslím, že bych ji přesvědčil.

Časy, kdy pračlověk ráno vylezl z jeskyně, vzhlédl k obloze, a podle toho, co na ní uviděl, se zařídil, protože poznal, co ho čeká, jsou nenávratně pryč. I když pohledem na oblohu se správný sedlák řídil ještě relativně nedávno.

Ne, nebojte se, nemíním vás po ránu trápit naváděním na učení se latinských názvů mraků, které jsem jmenoval v úvodu tohoto sloupku. Ani  nechci, aby vás bolelo za krkem od onoho vzhlížení k nebesům jako neandrtálce. Klidně k tématu přistupte jako Petr, můj třeboňský známý z kavárny v Masných krámech. Poté, co jsem mu dal takovéto meteorologické školení, upřímně se rozesmál: Víš co, já si jdu dát cumulus fernetus!

Jo, ale abych nezapomněl, třeba ten cumulus humilis, česky - nízká kupa, to je takový ten mráček vypadající jako malý plochý beránek. Říká se mu obláček pěkného počasí. Takže, Péťo, uvidíme ho dnes na obloze?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?