Jakoby. Nová epidemie zachvátila češtinu

12. červen 2018

Před pár lety bylo všechno o něčem. Pivo bylo o trubkách, dovolená byla o počasí a auto bylo o kolech. Dneska je tohle už o ničem a češtinu zachvátila epidemie jakoby.

Občas zaslechnu úryvek řeči, kde tohle přemnožené slovo tvoří dobrou polovinu.

Infekce je to plošná. Zatímco hory a soupeři jsou pokořovány jen ve sportovním zpravodajství a málokdo kromě politiků vysílá signály, jakoby používají všichni – od těch politiků až po obsluhu na pumpách.

Dokonce už nějakým hůř hlídaným přechodem překročilo hranici mluveného jazyka, protože nedávno jsem ho viděl natvrdo použité v psaném zpravodajství.   

Jakoby se nám jakoby přemnožilo. Už je to jen výplňový zvuk, takové ééééé…” pod makeupem.

Jste kolaři, nebo cyklisté? Rozdíly jsou v technice, oblečení i mluvě

Cyklistika - kolo - cyklo

Jsem spíš kolař než cyklista a ta dvě slova rozhodně neznamenají totéž. Nejdřív ty dva rozeznáte podle blatníků.

Nemůžete ho použít v popisu věci, která jinou věc jen připomíná, ale svou podstatou je jiná. Nikdo by vám nerozuměl, protože infikovaní to slovo neslyší a imunní menšina na něj musela v zájmu dorozumění rezignovat.

Dále se dá očekávat, že až epidemie pomine, slovo jakoby z jazyka na čas zmizí. Bude ho škoda, protože by se s ním ještě dalo leccos zažít. Třeba jakoby těhotné partnerky, policistu rozdávajícího jakoby pokuty nebo lékaře, který vám oznámí, že jste jakoby zdraví.  

Nedávno jsem málem upadl, když jsem v zamyšlení polevil v pozornosti a náhle za sebou uslyšel narodila jsem se jakoby 1995.”

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.