Jakoby. Nová epidemie zachvátila češtinu

12. červen 2018

Před pár lety bylo všechno o něčem. Pivo bylo o trubkách, dovolená byla o počasí a auto bylo o kolech. Dneska je tohle už o ničem a češtinu zachvátila epidemie jakoby.

Občas zaslechnu úryvek řeči, kde tohle přemnožené slovo tvoří dobrou polovinu.

Infekce je to plošná. Zatímco hory a soupeři jsou pokořovány jen ve sportovním zpravodajství a málokdo kromě politiků vysílá signály, jakoby používají všichni – od těch politiků až po obsluhu na pumpách.

Dokonce už nějakým hůř hlídaným přechodem překročilo hranici mluveného jazyka, protože nedávno jsem ho viděl natvrdo použité v psaném zpravodajství.   

Jakoby se nám jakoby přemnožilo. Už je to jen výplňový zvuk, takové ééééé…” pod makeupem.

Jste kolaři, nebo cyklisté? Rozdíly jsou v technice, oblečení i mluvě

Cyklistika - kolo - cyklo

Jsem spíš kolař než cyklista a ta dvě slova rozhodně neznamenají totéž. Nejdřív ty dva rozeznáte podle blatníků.

Nemůžete ho použít v popisu věci, která jinou věc jen připomíná, ale svou podstatou je jiná. Nikdo by vám nerozuměl, protože infikovaní to slovo neslyší a imunní menšina na něj musela v zájmu dorozumění rezignovat.

Dále se dá očekávat, že až epidemie pomine, slovo jakoby z jazyka na čas zmizí. Bude ho škoda, protože by se s ním ještě dalo leccos zažít. Třeba jakoby těhotné partnerky, policistu rozdávajícího jakoby pokuty nebo lékaře, který vám oznámí, že jste jakoby zdraví.  

Nedávno jsem málem upadl, když jsem v zamyšlení polevil v pozornosti a náhle za sebou uslyšel narodila jsem se jakoby 1995.”

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.