Jak překonat krizi v dlouholetém manželství? Přestaňte řešit provozní věci a začněte spolu žít, radí psycholožka

16. květen 2024

Kurz pro páry pořádá Společnost pro zdravé rodičovství Aperio. Jak říká psycholožka, terapeutka a ředitelka neziskovky Eliška Kodyšová, partneři, kteří potřebují něco vyřešit a rozhodnou se vyhledat pomoc, se zpočátku většinou obávají, jací další lidé v kurzu budou a jestli je nebudou negativně hodnotit. Pak se jim většinou uleví.

„Hrozně je uklidní, když zjistí, že je úplně běžné mít konflikty. Řešit třeba otázky provozní, jak to bude s dětmi. Neshody kolem sexu, jestli ho máme dost často, dost zajímavý. To jsou věci, o kterých se moc nemluví, všichni se tváříme, jak se máme dobře, potom ale očekávání, jak by to v našem vztahu mělo vypadat, mohou být nadsazená,“ popisuje psycholožka.

Jestliže páry vidí, že ostatní ve skupině mají podobné problémy, uleví se jim. „Vždycky je fajn vědět, že nejste ti jediní, kdo to nezvládá. Že je vlastně úplně normální to nezvládat. Že to je v podstatě zvládání, když to nezvládáte jenom trochu,“ usmívá se Eliška Kodyšová.

Týkat se to může jednak mladých rodin, které mají malé děti a zažívají spolu první desetiletí, kdy si zvykají na novou situaci, ale také starších manželství. Dlouholetí partneři už velký rodinný projekt dokončili, postavili dům, děti jim odrostly, a najednou přichází jakási frustrace, syndrom vyprázdněného hnízda, nuda ve vztahu.

Co dělat, aby čtyřicátníci, padesátníci neodcházeli za novými projekty za mladší ženou? „Anebo čtyřicátnice, padesátnice za novým mužem, abychom nezůstávali jen u zažitého stereotypu milenka – motorka – maraton. Tyhle věci v dlouhodobém vztahu zažívají i ženy,“ reaguje terapeutka.

Čtěte také

„Je opravdu dobré udělat si revizi toho, jak společně komunikujeme. To nám může dát prostor objevit nové věci o tom druhém,“ radí.

A co takovou revizí můžeme zjistit? „Například to, že sice komunikujeme bez konfliktu, ale jenom o bezpečných věcech. Řešíme jenom provozní věci, říkáme jenom to, o čem víme, že toho druhého nenaštve. Anebo řekneme něco právě proto, že ho naštvat chceme. Rozběhne se hádka. Hádka na téma, které jsme řešili už padesátkrát,“ odpovídá Eliška Kodyšová.

Pak je podle jí třeba najít nový způsob, jak spolu bezpečně mluvit. „A to i o tom, co si běžně neříkáme, co spíš svěříme kamarádce, psychoterapeutce, ale neřekneme to partnerovi, ačkoli se ho to týká. Ve chvíli, kdy se spolu naučíme komunikovat s důvěrou, je to nádech. Druhá šance pro dlouhodobý vztah. V době, kdy už nám odrůstají děti, nemusíme řešit jenom provozní věci, ale můžeme se konečně začít zabývat i sami sebou, námi dvěma,“ uzavírá.

Celý rozhovor s psycholožkou Eliškou Kodyšovou mimo jiné o tom, jak užitečné je požádat v partnerském vztahu o pomoc odborníky, si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.