Ivan Mls: Předpověď počasí
Taky jste si o prázdninách zanadávali na počasí? Určitě ano, vždyť nám k tomu nabídlo spoustu příležitostí.
Je pravda, že člověk je tvor věčně nespokojený a zpravidla mu vadí, že je v létě buď moc horko, nebo moc chladno, je velké sucho anebo pro změnu moc prší…
Nějaký takový ten ideální stav, jaký by si asi každý z nás představoval, snad ani neexistuje. A pokud ano, pak se mihne tak krátce, že na něj velmi rychle zapomeneme. A tak prostě frfláme.
Obracet svou nespokojenost přímo k nebesům se už jaksi nenosí, protože časy, kdy jsme se holedbali, že jednou budeme poroučet větru a dešti, zmizely v propadlišti dějin, a tak se jako skvělý hromosvod na stížnosti kolem počasí hodí třeba meteorologové.
Ne snad že bychom je obviňovali, že oni to počasí, které se nám nelíbí, vyrábějí, ale vzali na své bedra nevděčné břímě předpovědí – a na nich si už zgustnout dokážeme. Možná ještě připustíme, že fungování zemské atmosféry je velesložitý dynamický proces se spoustou proměnných, ale na druhou stranu - meteorologové přece mají družice, chytré počítače a já nevím jaká hejblata, tak snad by nám mohli naprosto přesně a adresně říct, jestli nad mojí zahrádkou zaprší, či nikoli, nebo zda budu za tři dny v půl sedmé večer moct venku grilovat.
Člověka pak může vzít čert, když očekávaný slibovaný déšť přejde nad sousední vsí místo nad naší, a grilovačku mi zkazí lokální mrak, který se vzal bůhví odkud. Ani moderní technologie, které by nám měly usnadňovat život, se moc nesnaží. Když se sejdou dva lidé s mobilem a porovnají své meteorologické aplikace, zpravidla se údaje o místním počasí liší, někdy i diametrálně.
Nic to ale nemění na naší touze nahlížet do budoucnosti a vědět, co nás čeká. Takže pokud byste ode mě chtěli radu, jak na počasí vyzrát, máte ji mít. Sedněte k počítači nebo vezměte mobil, a začněte si prohlížet meteorologické weby. Internetový prohlížeč vám jich nabídne habaděj.
Říct, že se jejich údaje shodují, by bylo velmi odvážné tvrzení. No a pro konkrétní den si prostě vyberte to počasí, která vám nejvíc vyhovuje. Budete určitě spokojení. Pokud ne, pak si můžete stěžovat jen sami na sebe, že jste si vybrali blbou předpověď.
Přeji hezký den!
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.