Ivan Mls: Knihy

23. březen 2020

Když jsem byl malý, byl březen měsícem knihy. Ještě donedávna byl březen měsícem internetu, pak ale internet zevšedněl a teď už pár roků má březen zase o něco blíž k literatuře, když je měsícem čtenářů. Což je fajn.

Čtenářem, a dokonce vášnivým čtenářem, dneska může být klidně i člověk, který v životě nevzal do ruky jedinou knihu. Díky moderním technologiím a digitálním platformám se totiž pojem kniha poněkud rozmělnil.

Může to být právě onen tradiční blok svázaných potištěných papírových listů, zrovna tak jako neuchopitelný datový soubor, který se v text promění teprve na obrazovce mobilu, tabletu, počítače nebo elektronické čtečky knih.

Proroci budoucnosti sice s příchodem elektronických verzí knih nadšeně věštili zánik knih papírových, ale zatím se tak neděje. Byť má ta elektronická kniha neskonalé výhody. Nezabere vůbec žádné místo. Můžete u sebe nosit knihovnu, kterou by v papírové podobě neuvezl ani náklaďák střední tonáže. Můžete si libovolně zvětšit písmo textu. Když máte podsvícený displej čtečky, můžete si klidně číst i uprostřed noci, aniž byste někoho rušili světlem lampy…

No jo, jenže chlubte se někomu, že máte v kapse knihovnu, dejme tomu,  o dvanácti tisících svazků. Koho to ohromí? Nikoho. Ale taková solidně vybavená domácí knihovna jistě vzbudí zájem každé návštěvy; člověk se v ní může přehrabovat, přeusporádávat ji. Nehledě na to, že tvoří estetický prvek vybavení bytu a navíc je i funkční izolační vrstvou tlumící zvuky od sousedů…

Já se sice snažím svou přízeň mezi papírové a digitální knihy spravedlivě dělit, ale nedaří se mi. Ty papírové pořád vítězí a raději si knížku koupím v papírové podobě, byť elektronická verze přijde vždy výrazně levněji.  Asi jsem staromilec - klasická kniha je pro mě prostě a jednoduše kniha, věc. Ta digitální, byť sebepoutavější, je jenom text.

autor: Ivan Mls
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.