Iniciativa Ukliďme přírodu společně, která vznikla v Písku, už má příznivce po celé republice

19. duben 2021 12:04
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tereza Nejedlá a Adam Turek z Písku uklízí přírodu a vyzývají k tomu i ostatní. K jejich iniciativě Ukliďme přírodu společně se přidávají lidé z celé republiky

Tisíce kilogramů odpadu a desítky příznivců z celé České republiky. Iniciativa Ukliďme přírodu společně se snaží pomocí sociálních sítí spojit lidi, aby svůj volný čas využili ke zkrášlování okolí. Vyzývají k tomu dva mladí lidé z Písku.

Myšlenka vznikla začátkem března během nouzového stavu. „Výzva byla primárně založena proto, abychom právě v tom lockdownu, kdy se nemohlo chodit za katastr obce, posbírali při procházce pár odpadků. Nešlo ani tak o nějaké množství, ale spíš uklidit okolí našeho bydliště,“ vysvětluje organizátor Adam Turek.

Nápad se lidem líbí a myšlenka Adama Turka a Terezy Nejedlé má čím dál víc fanoušků. „V tuhle chvíli evidujeme nějakých 1800 kilogramů nasbíraného odpadu. Je tam vidět i trend, že dnes už to není jen o tom jít na procházku a posbírat pár plechovek, ale už se vydávají lidé i na černé skládky,“ dodává Adam Turek.

Nejvíc účastníků je z Písku. Odpadky kolem sebe ale sbírají lidé z různých koutů republiky. „Máme už účastníky z celé republiky, nejvzdálenější místo je asi Mohelnice z Olomouckého kraje, máme i střední Čechy, Plzeňsko a další, postupně se to rozprostírá po celé zemi,“ potvrzuje Adam Turek.

Mezi zajímavé nálezy patří třeba dopravní značky, pneumatiky nebo počítač. „Už jsme našli i starého houpacího koně nebo na jednom místě hromady zelí všelijakého druhu, v zavařovačkách, v pytlíku, to jsme byli překvapení. Nezdá se to, ale odpad je všude kolem nás,“ vyjmenovává Tereza Nejedlá.

Iniciativa Ukliďme přírodu společně pokračuje dál. Víc o ní můžete zjistit na jejím instagramovém nebo facebookovém profilu.

Spustit audio

Související