Díky výzvě na internetu se na třeboňský zámek po 65 letech vrátil vzácný příborník

27. leden 2020 11:50

Třeboňský zámek získal zpět první kus nábytku, který v roce 1955 rozprodala správa objektu v aukci. Rodina z jihočeských Holašovic zareagovala na výzvu na sociálních sítích a zhruba 200 let starý příborník, který ještě před druhou světovou válkou zdobil reprezentativní pokoje Schwarzenbergů, na zámek vrátila.

„V těch 50. letech už majiteli zámku nebyli Schwarzenbergové a začal se sem postupně stěhovat státní oblastní archiv. V té době byl veškerý nepotřebný nábytek vynesen ven na nádvoří a uspořádala se jakási burza,“ připomíná historický moment kastelán Vít Pávek.

Ze zámku tak zmizely dvě třetiny mobiliáře, včetně obrazů a šperků. Přesný seznam věcí, které se prodaly, a údaje o tom, kolik za ně lidé zaplatili, ale chybí. „Na fotografiích je vidět, že tam byla nějaká paní pokladní, ale za kolik se to prodávalo, to opravdu nevím,“ dodává Vít Pávek.

Loni v listopadu se památkářům podařilo získat tři historické fotografie burzy a na sociálních sítích vyzvali obyvatele města i okolí, zda by mobiliář nevrátili.

Jako první se ozvala Eva Moučková z Holašovic. Její babička na burze koupila zhruba dvoumetrový vyřezávaný příborník z tmavého dřeva. „Byl odsouzený k zániku, protože manžel sestřenice si ho dal do dílny. My jsme pak v roce 1979 koupili chalupu v Holašovicích a sháněli jsme nějaký nábytek, takže babička nám ho věnovala,“ vzpomíná Eva Moučková,

Od té doby byl příborník součástí vybavení její domácnosti. „Používali jsme ho pořád. Když byly dcery malé, říkaly, že to je naše renesanční skříň, protože jsme netušili, z jakého století pochází,“ říká s úsměvem.

Čtěte také

„Díky tomu, že tento příborník byl pravidelně ošetřovaný, omývaný, tak jeho vzhled a stav je mnohem lepší než kusů, které se nám dodnes zachovaly a zatím nebylo možné je ukázat a samozřejmě opravit,“ komentuje kastelán Vít Pávek.

Eva Moučková podle svých slov nedala dopustit na vysouvací desku příborníku. „To je takový vysouvací pultík, na který se dal vyskládat porcelán, šálky, talířky. Zde se to mohlo připravit, odnést na stůl a zase zpátky zasunout,“ popisuje kastelán.

Příborník teď dostanou do péče restaurátoři. Potom se stane součástí nově připravované prohlídkové trasy třeboňského zámku v zahradním traktu, kde dosud sídlil oblastní archiv a ještě před ním tam byly nejhonosnější zámecké pokoje.

Spustit audio

Související