Hrách pomůže ke krásnějším vlasům, silnějšímu srdci i lepší náladě. Zkuste naše recepty
Jednou z nejstarších kulturních plodin je hrách, který pochází ze Středního východu. Obsahuje hodně zinku a vitaminu B1, které pečují o dobré nervy. Vitamin se však mražením i zahříváním ničí, proto s chutí a oblibou po celé léto louskejme a mlsejme zdravé zelené lusky.
Hrách nabízí jedinečné spojení hořčíku, draslíku, vápníku, železa, vlákniny i nukleových kyselin. V těch je uložena dědičná informace a jsou skvělým omlazujícím prostředkem, protože je naše tělesné buňky užívají k dělení a opravám. Bez nukleových kyselin se nemohou regenerovat tkáně a dochází k projevům stárnutí.
Hrách obsahuje podobně jako ostatní luštěniny hodně bílkovin. I pouhá porce sto gramů hrachu dodá desetinásobně více bílkovin než kořeněná klobása. Proto se také z hrachu vyrábí koncentrovaný proteinový prášek. Naše mentální a tělesná svěžest se udržuje ze vzájemného působení nukleových kyselin a bílkovin.
Vysoký podíl vlákniny působí detoxikačně, snižuje hladinu cholesterolu a krevních tuků a odstraňuje zácpu. Lidé, kteří nejsou zvyklí pravidelně konzumovat luštěniny, se mohou setkat s projevy nadýmání. U luštěnin je tišíme přidáním trávicího koření a bylinek, hrách dobře máčíme a hlavně zvyšujeme pravidelný přísun luštěnin, aby si náš trávicí trakt na ně více přivykl.
Čtěte také
Mladý zelený hrášek obsahuje nejvyšší koncentraci živin. Je v něm nadprůměrné množství provitaminu A, železa a vitaminů řady B. Zabezpečuje funkčnost nervů, podporuje růst vlasů a zesiluje kůži, posiluje srdce, krevní oběh a zlepšuje naši náladu. Na talíři bychom ho měli mít často, dá se upravit na mnoho způsobů: jako polévka, kaše, příloha k masu, karbanátky, placky, omelety, součást zeleninových salátů.
V sušeném hrachu se sice ztrácí obsah vitaminů rozpustných ve vodě, ale koncentrují se zde látky minerální a sušený hrách také poskytuje více energie, neboť rostlina ve zralém semeni soustředí energetické zásoby potřebné pro růst budoucího semene.
Nevyhýbejte se tedy hrachu v žádné podobě. Zelený zůstává hodnotný i v mraženém stavu, nezapomeňme ho jen lehce blanšírovat, tedy velmi krátce povařit v menším množství vařící vody. V mrazicím boxu ledničky by měl mít hrách vždy své čestné místo. Z pytlíčku mraženého hrášku snadno připravíte například skvělou, sytou a výživnou polévku pro dvě osoby.
Hrách po indicku
Suroviny:
2 šálky hrachu
4 šálky vody
1 lžíce koření garam masala
1 lžíce olivového oleje
½ lžičky hořčičných semen
½ lžičky kari
2 lžíce citronové šťávy
½ lžičky kurkumy
1 lžička mletého koriandru
½ lžičky mletého zázvoru
1 lžíce nasekané čerstvé (nebo sušené) majoránky
2 stroužky prolisovaného česneku
sůl
Hrách namočte přes noc do vody. V této vodě ho přiveďte do varu, pak slijte, hrách zalijte čerstvou vařící vodou, přidejte garam masalu a vařte asi hodinu.
Na pánvi rozehřejte olej a přidejte hořčičná semínka. Až začnou „vyskakovat“, přidejte kurkumu, kari a citronovou šťávu, promíchejte a přidejte do hrnce s vařeným hrachem.
Přisypte koriandr, zázvor, majoránku a česnek. Osolte a vařte přibližně 15 minut na středním plameni. Podávejte s cibulkou orestovanou na olivovém oleji nebo ghí.
Kokosový cheesecake z vanilkové hrašky
Suroviny:
60 gramů mandlí (nebo lískových oříšků)
60 gramů spařených rozinek nebo datlí
200 gramů Hrašky vanilkové
1200 mililitrů mléka (nejlépe alternativní kokosové, mandlové …)
200 gramů oleje (avokádový, olivový nebo kokosový; pokud používáme tučnější kokosové mléko, dáme méně oleje)
100 gramů kokosového cukru
stévie podle chuti
3 mililitry vanilkového extraktu
100 gramů mletého kokosu, případně dalších 50 gramů na zdobení
Do mixéru vložte mandle nebo oříšky, rozmixujte, přidejte spařené sušené ovoce a celé rozmixujte. Vzniklé těsto rozprostřete na dno a po stranách dortové formy (průměr asi 28cm).
Hrašku důkladně promíchejte s mlékem a olejem. Za stálého míchání přiveďte k varu. Poté oheň ztlumte a zvolna vařte 20 minut. Občas promíchejte a zkontrolujte, zda se směs nepřipaluje.
Před koncem varu přidejte cukr, vanilkový extrakt a kokos. Dobře prošlehejte a krátce povařte. Ještě horký krém vlijte na korpus a posypte kokosem. Nechte ztuhnout, nejlépe přes noc.
Hrách po španělsku
Suroviny:
500 gramů hrachu
2 cibule
1 jarní cibulka
4 rajčata nebo plechovka rajčat
4 stroužky česneku
2 vejce uvařená natvrdo
saturejka, bazalka
petrželová nať
olivový olej
sůl, kapary
Předem namočený hrách uvařte. Na oleji osmahněte jemně nakrájenou cibuli, pak přidejte oloupaná a pokrájená nebo konzervovaná rajčata a duste.
Přidejte rozmačkaný česnek, drobně pokrájená vejce natvrdo, kapary, nakrájenou cibulku s natí. Okořeňte bazalkou, saturejkou a přidejte uvařený hrách. Promíchejte a prohřejte.
Související
-
Lidé, kteří jedí fazole, žijí déle. Z luštěnin můžete připravit polévku, dip i sušenky
Země, kde se nejvíc lidí dožívá vysokého věku, mají jedno společné – zálibu v luštěninách. O fazolích se říká, že působí trávicí problémy, ale organismus nakonec posilují.
-
Květák podporuje hubnutí, posiluje imunitu a výtečně pečuje o všechny buňky v těle
Mark Twain kdysi prohlásil: „Květák není nic jiného než zelí s vysokoškolským diplomem.“ Tato zelenina skutečně patří mezi nejmocnější a nejzdravější.
-
Evropané se báli, že lilek způsobuje šílenství. Je to ale zdravá zelenina vhodná do různých pokrmů
Leský fialový plod lilku je neodmyslitelnou součástí indického kari, řecké musaky a francouzského ratatouille. Lidé v Evropě i později v USA se ho ale dlouho báli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.