Historickou Krafferovu zahradu v Jindřichově Hradci zavlažuje důmyslný kaskádový systém
29 míst v Jihočeském kraji se připojuje k Víkendu otevřených zahrad. V sobotu a v neděli se lidé můžou podívat třeba i na soukromé zahrádky. Veřejnosti je od 9 do 18 hodin otevřená i historická Krafferova zahrada v centru Jindřichova Hradce.
Zahrada v minulosti patřila k takzvanému klášteříčku. „V roce 1756 tady černínská hraběnka Marie Isabella k dnešní budově soudu, což bylo vdovské sídlo, nechala vybudovat tuhle zahradu,“ připomíná Michaela Zudová, členka skupiny krajinářských architektů, kteří si nově historický prostor pronajali.
Historie zahrady se ale psala jenom padesát let. V roce 1801 velkou část města poničil požár a zapomnělo se i na zahradu. „Potom přišel pan Ignác Kraffer, který zase zahradu zcelil dohromady a rozjel tady to pověstné zahradnictví,“ dodává Michaela Zudová.
Po Krafferově zahradnictví zbyly v zahradě prvorepublikové skleníky a také důmyslný systém na zalévání záhonů na kaskádách. „Oni čerpali vodu ze studně nahoru na nejvyšší terasu a z té se to potom pouštělo do těch ostatních nádrží,“ popisuje architektka.
Čtěte také
Komunistický režim Krafferově rodině zahradnictví zestátnil a usídlily se tu Komunální služby. Pod jejich vedením vznikly ve spodní části dva obří padesátimetrové skleníky,
Od 80. let se o zahradu po tři desetiletí nikdo nestaral. Pak ji převzal soukromý zahradník a teď město prostor pronajalo skupině krajinářských architektů. „Jako první bychom tu rádi opravili část budov, vzniklo by zázemí, ateliér a květinářství,“ dodává Michaela Zudová.
Víkend otevřených zahrad využili noví nájemci Krafferovy zahrady k tomu, aby ji v současném stavu ukázali veřejnosti. Lidé sem můžou přijít po oba víkendové dny. Připravené jsou pro ně komentované prohlídky i workshopy věnované tématu přírodních zahrad.
V budoucnu by alespoň část zahrady chtěla Michaela Zudová s kolegy proměnit ve veřejný prostor.
Související
-
Požár Jindřichova Hradce v roce 1801 zničil 318 domů a tři kostely. Zahynulo 30 lidí
19. květen 1801 je zapsán v historii Jindřichova Hradce přímo ohnivým písmem. Ráno při výročním trhu si dělníci všimli, že z budovy na náměstí vystupuje neobyčejný kouř.
-
U paneláku založila záhonky. Jejím snem je společná Májová zahrada na budějovickém sídlišti
Maminka dvou synů Eva Hejduková bydlí na českobudějovickém sídlišti Máj. Sní o tom, že mezi panelovými domy vznikne společná zahrada, kterou budou moct využívat všichni.
-
Obliba komunitních zahrad vzrůstá. Jedna vznikla i pod Starým městem v Táboře
Mangold, pažitku, keříčková rajčata, nebo žlutooranžové květy měsíčku lékařského můžete vidět při procházce Tismenickým údolím v Táboře. Vznikla tu totiž komunitní zahrada.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdyby Rusko odpálilo jadernou zbraň, Evropané by měli jen deset minut na úkryt, odhaduje analytik
-
Kriminalisté zasahují na Krajském úřadě v Ostravě. Hejtmanství poskytuje součinnost
-
Dům v Zátoru už nestojí, spláchla ho povodeň. Hypotéku ale musí majitelé splácet ještě 27 let
-
Nahrál Fica na schůzce s oligarchou. Slovenský policista teď má minimální mzdu a práci pro nováčka