Historickou Krafferovu zahradu v Jindřichově Hradci zavlažuje důmyslný kaskádový systém

11. červen 2021 16:54

29 míst v Jihočeském kraji se připojuje k Víkendu otevřených zahrad. V sobotu a v neděli se lidé můžou podívat třeba i na soukromé zahrádky. Veřejnosti je od 9 do 18 hodin otevřená i historická Krafferova zahrada v centru Jindřichova Hradce.

Zahrada v minulosti patřila k takzvanému klášteříčku. „V roce 1756 tady černínská hraběnka Marie Isabella k dnešní budově soudu, což bylo vdovské sídlo, nechala vybudovat tuhle zahradu,“ připomíná Michaela Zudová, členka skupiny krajinářských architektů, kteří si nově historický prostor pronajali.

Historie zahrady se ale psala jenom padesát let. V roce 1801 velkou část města poničil požár a zapomnělo se i na zahradu. „Potom přišel pan Ignác Kraffer, který zase zahradu zcelil dohromady a rozjel tady to pověstné zahradnictví,“ dodává Michaela Zudová.

Po Krafferově zahradnictví zbyly v zahradě prvorepublikové skleníky a také důmyslný systém na zalévání záhonů na kaskádách. „Oni čerpali vodu ze studně nahoru na nejvyšší terasu a z té se to potom pouštělo do těch ostatních nádrží,“ popisuje architektka.

Čtěte také

Komunistický režim Krafferově rodině zahradnictví zestátnil a usídlily se tu Komunální služby. Pod jejich vedením vznikly ve spodní části dva obří padesátimetrové skleníky,

Od 80. let se o zahradu po tři desetiletí nikdo nestaral. Pak ji převzal soukromý zahradník a teď město prostor pronajalo skupině krajinářských architektů. „Jako první bychom tu rádi opravili část budov, vzniklo by zázemí, ateliér a květinářství,“ dodává Michaela Zudová.

Víkend otevřených zahrad využili noví nájemci Krafferovy zahrady k tomu, aby ji v současném stavu ukázali veřejnosti. Lidé sem můžou přijít po oba víkendové dny. Připravené jsou pro ně komentované prohlídky i workshopy věnované tématu přírodních zahrad.

V budoucnu by alespoň část zahrady chtěla Michaela Zudová s kolegy proměnit ve veřejný prostor.

Spustit audio

Související