Hana Hosnedlová: Slova

20. červenec 2022

Už několikrát jsem v Rozhlasovém sloupku hovořila o tom, jak moc obdivuji češtinu, jaké neuvěřitelné kombinace a slovní hrátky náš rodný jazyk umožňuje.

Že stačí třeba jedna jediná čárka, aby změnila význam celé věty. Nejčastějším příkladem bývá větička: Moje stará pila leží ve sklepě. A při přidání čárky doprostřed věty: Moje stará pila, leží ve sklepě.

Anebo zase naopak slova, která nelogicky znějí jinak, než by se podle původního tvaru předpokládalo. Třeba slovo divadlo – by možná mělo znít DÍVADLO, protože vzniklo od slovesa dívati se, nikoliv diviti se... i když někdy člověk nevylučuje ani to.

Anebo ředitel – ten přece nic neředí, ale ŘÍDÍ. Vzpomínám si ale, že ve starých knihách jsem se setkávala právě s tvarem řiditel. 

Uvědomili jste si někdy, co dokáže s významem slov udělat vynechané písmenko? Příkladně, když vypadne ze slova písmenko R – tak se pak v detektivce dočtete, že mladý muž se rozplýval nad jejími nádhernými ŠPEKY, namísto ŠPERKY.

Také byste byli asi překvapeni, kdyby na vás z výkladní skříně vykoukl nápis, že vykupují vyřezávané dřevěné LOUKY – asi vám došlo, že tam mělo být slovíčko LOUTKY.

Poněkud morbidně pak zní inzerát s vynechaným písmenkem A: Nabízím k prodeji maloobsahovou ledničku s MRZÁČKEM. A ani nemusím napovídat, co se slovem PRÁDELNA dokáže vynechané dlouhé Á...

autor: Hana Hosnedlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Hana Hosnedlová: Oheň

    Za nejúžasnější a zároveň nejkouzelnější vynález považuji oheň. Asi bychom nikdy neměli přestat být vděční Prometheovi za tenhle jedinečný dar lidstvu.

  • Hana Hosnedlová: Filmování

    Kdo z nás někdy nezatoužil blýsknout se jako „herec“ alespoň na chvíli na filmovém plátně nebo televizní obrazovce. Ani řada mých kamarádů a známých svého času neodolala.

  • Hana Hosnedlová: Autostop v Austrálii

    O autostopu i o tom, že využívám jeho výhod i ve svém pokročilém věku, jsem už v hovořila několikrát. Tentokrát bych se ráda zastavila u reakcí stopovaných řidičů.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.