Hana Hosnedlová: Oheň

8. červenec 2022

Za nejúžasnější a zároveň nejkouzelnější vynález považuji oheň. Asi bychom nikdy neměli přestat být vděční Prometheovi za tenhle jedinečný dar lidstvu.

A to nejen proto, že oheň přinesl lidem teplo, světlo, ochranu před divokými zvířaty nebo možnost upravovat si potravu. Pro mne je navíc důležitý i tím, že vytváří i předpoklad k určité pospolitosti.

V kruhu kolem ohně se vždycky najde místo pro nově příchozího, pro napřažené prokřehlé ruce, pro kolující ešus s čajem chutnajícím po kouři, pro písničku stoupající s rojem jisker k obloze. V tu chvíli cítíte takovou zvláštní sounáležitost a propojení se všemi kolem, jako byste patřili k jednomu klanu, k jednomu vyznání.

Není třeba cokoliv vysvětlovat, magické kouzlo ohně přechází všem do krve jako odvěká a stále lákající droga. Upřeně hledíme do plamenů a jejich hra, která nikdy neopakuje stejný obraz a barevnou škálu, nás do smrti neomrzí. Je to prostě znovu a znovu uchvacující divadlo. Máte přitom chuť dotknout se ruky vedle sedícího, sdílet s ním onu sílu chvíle. 

A já jen skromně doufám, že tenhle zázrak nikdy nezmizí. Pro mne je to nejen nenahraditelný zážitek, ale i ta nejpřirozenější cesta k vzájemnému sblížení. Všichni jsme tak nějak naladěni na stejnou strunu a k nebi společně s kouřovými signály stoupají i naše díky za to, že můžeme ten zázrak prožívat stále znovu...

autor: Hana Hosnedlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Hana Hosnedlová: Filmování

    Kdo z nás někdy nezatoužil blýsknout se jako „herec“ alespoň na chvíli na filmovém plátně nebo televizní obrazovce. Ani řada mých kamarádů a známých svého času neodolala.

  • Hana Hosnedlová: Autostop v Austrálii

    O autostopu i o tom, že využívám jeho výhod i ve svém pokročilém věku, jsem už v hovořila několikrát. Tentokrát bych se ráda zastavila u reakcí stopovaných řidičů.

  • Hana Hosnedlová: Prázdniny

    Toužebně očekávané prázdniny jsou už na dosah ruky a s nimi i plány, co všechno by se dalo během letních týdnů prožít. Za mého dětství to byly především pionýrské tábory.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...