Hana Hosnedlová: Autostop v Austrálii
O autostopu i o tom, že využívám jeho výhod i ve svém pokročilém věku, jsem už v Rozhlasovém sloupku hovořila několikrát. Tentokrát bych se ráda zastavila u reakcí stopovaných řidičů.
U nás často slýchám varovná slova o tom, jak nebezpečný může stop být. Nejen pro stopaře, ale i pro ochotné řidiče! Historek o okradených nebo zneužitých řidičích jsem slyšela celou kopici. Ale já mám o lidech, kteří nám zastavovali nejen po celé Evropě, ale i v Austrálii, v Americe nebo v Kanadě, docela jiné historky.
Tak třeba v australském státě Victoria nám zastavila maminka s malými dětmi a neuvěřitelným bincem v autě, dovezla nás k sobě domů, nabídla oběd a pak v klídku odjela za pochůzkami s tím, abychom jí do večera dítka pohlídaly.
Takřka pravidelně nás řidiči a řidičky zvali na kávu, drink nebo svačinu do fast foodů u silnic a neviděli v tom naprosto nic mimořádného.
Jiný maník, který nám zastavil, právě vyhrál větší sumu při sázení na slavném Melbourne Cupu. Nedal jinak a musely jsme to jet s ním oslavit na jeho farmu. Na makadamovou farmu! Tam jsme s kamarádkou prvně okusily makadamové oříšky na desítky způsobů a doslova se jimi přejedly, zatímco farmář vyspával svou radost utopenou ve whisky.
Jindy nám zase nabídla nocleh manželská dvojice z malé usedlosti v Queenslandu, která si za odměnu vyžádala vyprávění o našich cestách v naší kostrbaté angličtině...
Podobných historek bych vyhrabala z paměti desítky. A víte co? Nikdo z těch, kteří nám různě po světě zastavovali, se ani trochu nebál, že bychom jej mohly okrást nebo mu ublížit – prostě věřili v to, že dobro plodí zase dobro...
Související
-
Hana Hosnedlová: Prázdniny
Toužebně očekávané prázdniny jsou už na dosah ruky a s nimi i plány, co všechno by se dalo během letních týdnů prožít. Za mého dětství to byly především pionýrské tábory.
-
Hana Hosnedlová: Zip
Vynálezů, které nám vstoupily do života tak samozřejmě, že si je dneska už ani neuvědomujeme, je celá řada. Dovolím si k těm převratným zařadit i jeden docela běžný...
-
Hana Hosnedlová: Vrbka
Občas mám při cestování po světě pocit, že objevuji neobjevené – prostě věci, které místní už dávno nevnímají. Považují je za samozřejmé a naprosto nezajímavé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.