Hana Hosnedlová: Autostop v Austrálii

1. červenec 2022

O autostopu i o tom, že využívám jeho výhod i ve svém pokročilém věku, jsem už v Rozhlasovém sloupku hovořila několikrát. Tentokrát bych se ráda zastavila u reakcí stopovaných řidičů.

U nás často slýchám varovná slova o tom, jak nebezpečný může stop být. Nejen pro stopaře, ale i pro ochotné řidiče! Historek o okradených nebo zneužitých řidičích jsem slyšela celou kopici. Ale já mám o lidech, kteří nám zastavovali nejen po celé Evropě, ale i v Austrálii, v Americe nebo v Kanadě, docela jiné historky.

Tak třeba v australském státě Victoria nám zastavila maminka s malými dětmi a neuvěřitelným bincem v autě, dovezla nás k sobě domů, nabídla oběd a pak v klídku odjela za pochůzkami s tím, abychom jí do večera dítka pohlídaly.

Takřka pravidelně nás řidiči a řidičky zvali na kávu, drink nebo svačinu do fast foodů u silnic a neviděli v tom naprosto nic mimořádného.

Jiný maník, který nám zastavil, právě vyhrál větší sumu při sázení na slavném Melbourne Cupu. Nedal jinak a musely jsme to jet s ním oslavit na jeho farmu. Na makadamovou farmu! Tam jsme s kamarádkou prvně okusily makadamové oříšky na desítky způsobů a doslova se jimi přejedly, zatímco farmář vyspával svou radost utopenou ve whisky.

Jindy nám zase nabídla nocleh manželská dvojice z malé usedlosti v Queenslandu, která si za odměnu vyžádala vyprávění o našich cestách v naší kostrbaté angličtině...

Podobných historek bych vyhrabala z paměti desítky. A víte co? Nikdo z těch, kteří nám různě po světě zastavovali, se ani trochu nebál, že bychom jej mohly okrást nebo mu ublížit – prostě věřili v to, že dobro plodí zase dobro... 

autor: Hana Hosnedlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Hana Hosnedlová: Prázdniny

    Toužebně očekávané prázdniny jsou už na dosah ruky a s nimi i plány, co všechno by se dalo během letních týdnů prožít. Za mého dětství to byly především pionýrské tábory.

  • Hana Hosnedlová: Zip

    Vynálezů, které nám vstoupily do života tak samozřejmě, že si je dneska už ani neuvědomujeme, je celá řada. Dovolím si k těm převratným zařadit i jeden docela běžný...

  • Hana Hosnedlová: Vrbka

    Občas mám při cestování po světě pocit, že objevuji neobjevené – prostě věci, které místní už dávno nevnímají. Považují je za samozřejmé a naprosto nezajímavé.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...