Hana Hosnedlová: Facka pro čerta
O večeru, kdy chodí po domácnostech Mikuláš, většinou doprovázený andělem a čertem, jsem v Rozhlasovém sloupku psala a mluvila už několikrát. Ať už v souvislosti s vlastním dětstvím, s dětmi nebo vnoučaty. Tentokrát bych to vzala z jiné strany. Z pohledu čerta.
Bylo mi nějakých dvanáct pryč, když nás sousedi poprvé požádali, abychom jim přišli udělat Mikuláše. Já si dělala naděje na anděla, protože jsem měla dlouhé světlé vlasy, ale tuhle roli k mému zklamání dostala Milada. Sice neměla plavé vlasy, ale zato měla prsa, která mně tehdy ještě chyběla. Na Mikuláše jsem byla malá a hubená, a tak na mne zbyl čert...
Byla jsem docela roztomilý čertík, snažila jsem se děcka moc neděsit, ale maska, načerněné kozí rohy a kožich ovázaný řetězem udělaly své.
V jedné z navštívených domácností měli asi čtyř nebo pětiletého synka, takové to dítě krev a mlíko, zkrátka pořízek. Když mu Mikuláš naděloval kornout sladkostí a anděl ho hladil po hlavě, zařinčela jsem pro formu řetězem a udělala ono nezbytné blblbl...
Kluk se lekl a z leknutí mi ubalil docela solidní facku. Ani ve snu jsem nečekala takovou reakci, a tak jsem trhla hlavou a bouchla se z druhé strany o futra. Asi nemusím říkat, jak z toho byli vedle klukovi rodiče. Omluvy nebraly konce.
Odcházela jsem sice s boulí, ale s daleko větší odměnou než krásný anděl a svatý Mikuláš dohromady...
Související
-
Hana Hosnedlová: O sexu
Když si vzpomenu na své dětství a školní léta, tak o sexu se oficiálně téměř nemluvilo. V té době to bylo jaksi všeobecně tabu.
-
Hana Hosnedlová: Závist
Jednou z nejhorších lidských vlastností, možná nejhorší vůbec, je závist. Také jedna z vlastností nejvíc nebezpečných. Ničí mezilidské vztahy a provokuje ke špatným činům.
-
Hana Hosnedlová: Svatomartinská husa
Husa u nás ke svatému Martinovi patřila vždycky. A musela být domácí, dobře vykrmená, aby měla velká játra.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.