František Skála vystavuje v Českých Budějovicích vůbec poprvé své geometrické obrazy

20. prosinec 2021

Typické trojrozměrné objekty, ale i geometrické obrazy Františka Skály zaplnily českobudějovický Dům umění. Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků tam vůbec poprvé vystavuje svá nejnovější plátna. Všech pět místností galerie se proměnilo ve Skálův originální svět, kde se mohou návštěvníci nechat unášet fantazií.

„Výstava nemá žádný název, ale dala by se nazvat Ukázka z tvorby. V první místnosti je překvapivě takový malířský cyklus, který se jmenuje Skládaná industrie,“ ukazuje František Skála v první místnosti galerie na své lyrické geometrické abstrakce.

Výtvarník František Skála vystavuje v Domě umění v Českých Budějovicích

„Já tomu cyklu říkám Skládaná nebo Vzlínavá industrie. Započal jsem ho kdysi v Banské Štiavnici, kde jsem dělal obrovské plátno. Vlastně jsme ho skládali a vždycky jsme tam barvy nechali uschnout. Mě právě zajímá, co potom dělá ta barva sama v těch skladech,“ vzpomíná.

Vedle klasických formátů jsou v expozici v Době umění rozložené obálky. „Tvar obálky mě fascinuje, protože připomíná spoustu věcí, a když se rozloží, vzniká takové roucho. Prostě je to univerzální krásný tvar,“ říká František Skála.

V další místnosti návštěvníci najdou i trojrozměrné objekty, které jsou pro jeho tvorbu více typické. „Je tady vzorek objektů z různých zajímavých materiálů, které mě nějakým způsobem oslovily pro svoje spirituální kvality, abych tak řekl,“ komentuje výtvarník.

Výtvarník František Skála vystavuje v Domě umění v Českých Budějovicích

Pro tvorbu využil například spálenou světelnou hadici. „Našel jsem ji vyhozenou, udělal jsem z toho spoustu různých šperků a s oblibou to používám. Pak je tady taková věc, která se jmenuje Tribalita. Mě vždycky velmi osloví nějaký materiál, na kterém se podepsal čas. Tady na té Tribalitě je to krejčovské prkno, na kterém krejčí celý život vytvářel střihy,“ líčí.

Výtvarníci, kteří vystavují v českobudějovickém Domě umění, obvykle pracují i se zdejším prostorem. „My se ženou si vždycky musíme udělat model, abychom věděli, co se tam vejde a jak to zhruba rozmístit. Nejde to dělat tak, že něco přivezu a s tím šíbujeme. Je to poměrně přesně připravené, protože těch věcí mám moc,“ potvrzuje František Skála. Výstava jeho děl v českobudějovickém Domě umění potrvá do konce roku.

Krátkou procházku s Františkem Skálou jeho expozicí nabízí kulturní magazín Kavárna. Dále pořad představuje audioknihu Malý princ, kterou načetli Tatiana a Vojtěch Dykovi, a připomíná méně známé vánoční filmy.

Spustit audio

Související