Auta a motorky v nekonečném moři písku. Snímky z Rallye Dakar vystavuje Michal Vítovec v rozhlase
Zvířený prach, všudypřítomný písek, rychlá auta a extrémní podmínky. Taková je každoročně Rallye Dakar, kterou absolvují nejen tisíce jezdců z celého světa, ale také stovky fotografů. Jejich práce v poušti není o nic méně náročná, než výkony řidičů a navigátorů.
Přesvědčit se o tom můžete v Českém rozhlase České Budějovice. Právě tady vystavuje své snímky českobudějovický sportovní fotograf Michal Vítovec. „Je to průřez z posledních tří ročníků, to znamená dvakrát lokalita Saúdská Arábie a jednou Peru,“ upřesňuje.
Na snímcích jsou zachycené závody kamionů, motorek, čtyřkolek i aut, ale také krajina, hory v dáli, východ a západ slunce. „Nejlépe se fotí na začátku a na konci dne, to je nejlepší světlo. Motorky jezdí vždy jako první, takže to vychází na východ slunce, kdežto kamiony a auta jedou později, kdy je světlo už velmi špatné. Druhou variantou tedy je jet až někam na cíl etapy, kam se dojíždí relativně pozdě, a zkusit chytit to světlo tam,“ vypráví Michal Vítovec.
Při fotografování závodu v poušti je především důležité najít správné místo. „Když nečekáte na správném místě, auta projedou 200 metrů od vás a fotku neuděláte. Dnes už to funguje tak, že nám pořadatelé ráno řeknou, kudy se zhruba pojede a pak nám to upřesní,“ vysvětluje Michal Vítovec.
Zvláštní vztah má k fotografii, která zachycuje sjezd kamionu z vysoké duny. „To byl můj první Dakar a tam jsem i zjistil, jak je těžké dunu překonat, protože ony mají třeba 300 metrů na výšku. Dostat se přes ně tam, kam potřebuji, abych si vyfotil kamiony, je prostě oříšek. Člověk dojede, kam se dá, a pak vezme na záda batoh a jde hledat správné místo,“ dodává.
Nejen tuto fotografii Michala Vítovce, ale i zhruba třicítku dalších si do konce listopadu můžete prohlédnout ve výstavním prostoru Českého rozhlasu České Budějovice.
Související
-
Když se navigátor splete o 200 metrů, zabijeme se. To je holá realita Dakaru, říká Martin Macík
Patří mezi nejmladší piloty Rallye Dakar. Ve svých 30 letech má Martin Macík za sebou sedm startů. Když se v kamionu vydá na trať ještě třikrát, zařadí se mezi legendy.
-
Pořizování snímků tvoří jen zlomek mojí práce, popisuje reklamní a divadelní fotograf Pavel Hejný
Vyrůstal v divadelní rodině, vystudoval scénografii, ale nakonec se nadchl pro fotografii. Dnes Pavel Hejný fotí pro velké firmy, vytvořil i vizuály pro Jihočeské divadlo.
-
Fotí velká šumavská zvířata. Jediným cvaknutím fotoaparátu...
Pracuje jako lesník, ale také je fotografem a spoluautorem knihy 25 let příběhů národního parku Šumava. Marek Drha říká, že fotografování vyplynulo z jeho profese. ...
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser