Vědci objevili v přehradě Římov obří virus, díky kterému je voda čistější. Nazvali ho Budvirus
Jihočeští vědci objevili nový obří virus v přehradě Římov na Českobudějovicku. Napadá sladkovodní řasy, a tím pomáhá zlepšovat kvalitu vody. Dostal jméno Budvirus po Českých Budějovicích, kde sídlí Biologické centrum Akademie věd.
„Tady máme dvě lahvičky s řasami. Ta vpravo má růžovou barvu a obsahuje zdravé a živé řasy, zatímco ta druhá obsahuje řasy, které byly napadeny Budvirem. Jejich barva je taková žlutá,“ ukazuje hydrobiolog Vojtěch Kasalický z Biologického centra Akademie věd dva vzorky z Římovské přehrady.
Vzorky jsou sice barevně odlišné, ale obří virus na první pohled vidět není. „Abychom ten virus viděli, potřebujeme speciální mikroskop, který dokáže pracovat s velkým rozlišením. Budvirus má tvar pravidelného dvacetistěnu o průměru asi 200 nanometrů, což je asi tak desetkrát více než běžné viry,“ popisuje vědec.
Jihočeští vědci objevili v přehradě Římov už několik desítek virů. Budvirus je ale výjimečný. „U tohoto viru známe i jeho hostitele, kterým je drobná skytěnka, druh řasy. V jedné kapce vody se nachází miliony bakterií či dalších mikroorganismů a zhruba desetkrát tolik virů. Popsán byl pouhý zlomek z nich, proto je tento obří virus velmi hodnotný,“ vysvětluje Vojtěch Kasalický.
Čtěte také
Objevit obří virus ale nebylo vůbec snadné. „První detekce proběhla pomocí genetických metod, když jsme ze vzorku vody extrahovali DNA. Jako druhou metodu jsme použili izolaci viru pomocí specifického hostitele, o kterém jsme věděli, že se vyskytuje v nádrži Římov. Přidali jsme k němu vzorek římovské vody, virus se potom namnožil a my jsme postupnými kroky, přečišťováním získali specifický virus pro tuto řasu,“ líčí hydrobiolog.
Budvirus řasy ničí, a tím zvyšuje kvalitu vody v Římovské přehradě. „Na jaře dochází vzhledem k přítomnosti živin a zvyšující se teplotě k rozvoji řas. Tento virus potom pomáhá udržovat řasy na uzdě, čímž přispívá k tomu, že máme vodu čistší,“ potvrzuje vědec.
Obří viry jsou důležitými hráči v každém ekosystému. Proto je vědci budou studovat i nadále. Když potom nastanou ve vodě nepředvídané změny, budou vědět, co se přihodilo.
Související
-
Zvláštní podzemní hlodavce, kteří přežijí i v extrémních podmínkách, zkoumají vědci v Budějovicích
O téměř 400 jedinců rypošů, kteří zaujali vědce svými schopnostmi, se stará tým na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
-
Živoucí fosilie bydlí na třeboňských sádkách. Kriticky ohrožený listonoh tu má ideální podmínky
Listonoh letní se po sedmdesáti letech objevil na Třeboňsku. Vzácný korýš připomínající trilobita žil už v době dinosaurů. V Česku se objevuje jen na několika lokalitách.
-
Škůdci se dají zničit i bez chemie. Čeští vědci vyvinuli nové přírodní preparáty na ochranu rostlin
Ochrání rostliny proti škůdcům a ještě podpoří vývoj a růst. To jsou hlavní přínosy dvou nových přípravků, které vyvinuli jihočeští entomologové v Českých Budějovicích.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Autoklub dostal sankci skoro 11 milionů korun. Porušoval pravidla, když využíval státní dotaci
-
‚Excesivní vybočení.‘ Expolicistovi, který v opilosti mlátil pěstmi dívky v baru, hrozí u soudu až 10 let
-
Poprvé mě někdo kritizoval za to, že je malý nárůst poplatků a málo zdražujeme, říká šéf ERÚ Trávníček
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy