Škůdci se dají zničit i bez chemie. Jihočeští vědci vyvinuli nové přírodní preparáty na ochranu rostlin
Ochrání rostliny proti škůdcům a ještě podpoří jejich vývoj a růst. To jsou hlavní přínosy dvou nových přípravků, které vyvinuli jihočeští entomologové z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Oba přírodní preparáty jsou ekologicky šetrné. I proto je o ně mezi pěstiteli velký zájem.
„Tady zrovna máme svilušku. Poznáme ji podle toho, že vytváří pavučinky, po kterých běhají malincí pavoučci,“ ukazuje biolog Jiří Nermuť ve skleníku Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích fazol napadený jedním ze škůdců.
Takových škůdců je ale daleko více. „Je to samozřejmě obrovská skupina. Nejčastěji se jedná o různé třásněnky, smutnice, pochmurnatky. Někteří z nich škodí během části svého vývoje i na listech, to je třeba případ třásněnky, ale část vývoje prodělávají v půdě. A právě hlístice, které se aplikují do půdy, mohou toto stádium celkem snadno napadnout, zahubit a vyřešit potom i náš problém na listech,“ říká Jiří Nermuť.
Čtěte také
Základem jednoho z přípravků, které vyvinuli jihočeští vědci, jsou parazitické hlístice, druhý přípravek funguje na trochu jiné bázi. „Obsahuje dvě unikátní houby, které dokáží napadnout a zahubit škůdce v průběhu pěti až sedmi dnů. Použití těchto přípravků je širokospektrální, můžeme je použít na užitkové rostliny, pokojové rostliny, okrasné rostliny i pod stromy a keře,“ upřesňuje bioložka Jana Konopická.
Vývoj těchto přípravků trval vědcům několik let. „Samozřejmě jsme testovali účinnosti preparátů a v neposlední řadě jsme také vychytávali, jaký nosič bude vhodný pro tyto mikroorganismy. U hub byla důležitá i teplota,“ líčí bioložka.
Přírodní přípravky se na našem trhu už vyskytují. Nové preparáty ale přináší ještě několik inovací. „Výhodu těchto přípravků je trochu delší skladovatelnost a kromě působení proti škůdcům významně podporují růst rostlin. Zákazník může z koncentrátu namíchat až osmdesát litrů substrátu,“ uvádí Jiří Nermuť.
Jihočeští vědci v současnosti pracují na dalším preparátu. Ten by měl ochránit rostliny před slimáky.
Související
-
Levné pivo – ideální biologická zbraň na slimáky. Jak na škůdce bez chemie, radí zahrádkářům vědec
Chemie na zahradě je začarovaný kruh, varuje biolog Jiří Nermuť. Zabije totiž i přirozené nepřátele škůdců a zamoří výpěstky. Jakými přírodními prostředky tedy bojovat?
-
Vědci objevili účinné protilátky proti všem variantám koronaviru. V týmu byli budějovičtí biologové
Mezinárodní vědecký tým objevil vzácné protilátky blokující současné i budoucí varianty koronaviru. Výsledky výzkumu by mohly být základem nových léků na covid-19.
-
Karas se stane náhradním rodičem kapra. Nový způsob kapří produkce našli jihočeští vědci
Vědcům z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity se podařilo najít nový způsob produkce kapra. Přispějí tak k zachování nejvýznamnějších plemen těchto ryb.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Procházková: V problémech je Ukrajina i Rusko. Putin hraje o čas, než se mu začne hroutit ekonomika
-
Těžba ukrajinského bohatství naráží na řadu překážek. Je dohoda tak cenná, jak Trump doufá?
-
Krizový štáb k nehodě u Hustopečí: Bečva není kontaminovaná, musíme zabránit dalšímu znečištění
-
USA řeší s Hamásem propuštění amerických rukojmí. S teroristickým hnutím dosud nikdy nejednaly