František Langer: Kruh. Detektivní příběh z pražské periferie
V jednom z pražských nájemních domů je zavražděna svobodná učitelka slečna Moravcová. V témže domě bydlí vypravěč příběhu se svým starším přítelem Janem. Vypravěč se svěřuje Janovi se svými hypotézami, kdo mohl být vrahem.
Povídku Kruh napsal prozaik a dramatik František Langer. Komorní detektivní příběh z pražské periferie vyšel v souboru s názvem Předměstské povídky poprvé v roce 1926.
Napsal: František Langer
V roce 1968 povídku Kruh s tehdy mladým hercem Janem Valou načetl pro rozhlas divadelní a filmový herec Eduard Cupák, od jehož úmrtí uplynulo 23. června rovných 25 let.
Eduard Cupák spolupracoval s Československým, později s Českým rozhlasem více než čtyřicet let. První dochovanou nahrávkou jeho hlasu je rozhlasová dramatizace slavného románu Fráni Šrámka Měsíc nad řekou z roku 1954. Ve stejnojmenném filmu, který režíroval písecký rodák režisér Václav Krška, zazářil o rok dříve.
Rozhlas se pro herce s podmanivým barytonem stal útočištěm i v době, kdy měl z politických důvodů zakázáno účinkování v televizi a před filmovou kameru mohl jen sporadicky. Bylo to kvůli jeho podpisu pod dokument Dva tisíce slov.
Naposledy načetl Eduard Cupák v roce 1994 part vypravěče v četbě na pokračování z hororového příběhu Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda.
Související
-
Fráňa Šrámek: Stříbrný vítr. Lyrický román o mládí a dospívání čte Alfréd Strejček
Autobiografický román, který líčí mládí citlivého Jeníka Ratkina, poprvé vyšel v roce 1910. V definitivní verzi pak Stříbrný vítr vydalo nakladatelství o deset let později.
-
Moje postavy často velmi trpí a já trpím s nimi, říká spisovatel Dalibor Vácha
Až tři tituly ročně odevzdává nakladatelům jihočeský spisovatel, historik a učitel Dalibor Vácha. Jeho poslední knihou je příběh o Třech králích z doby nacistické okupace.
-
Pro rozhlas píší sloupky spisovatelé, lékař i IT specialista. Zároveň musí text přečíst na mikrofon
V nejmenším studiu budějovického rozhlasu vznikají publicistické příspěvky, například Rozhlasové sloupky. Dramaturgyně Martina Toušková tu spolupracuje s různými autory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.