Pustit žilou. Příběh o povrchním boháči, jeho krásné a hýčkané ženě a citlivém ezoterikovi, který umí tak krásně nabíjet
Známý biotronik Jančík pracoval s duchovnem a prezentoval se jako citlivec. Vznešený jazyk mu pomáhal zapůsobit na klienty, tedy spíš klientky. Působil dojmem moudrého, vážného zasvěcence. Přesně věděl, co nespokojené ženské po čtyřicítce potřebují slyšet. Potřebovala to slyšet i krásná a pěstěná paní Milena…
Příběh o povrchním boháči, jeho krásné a hýčkané ženě a citlivém ezoterikovi, který umí tak krásně nabíjet, napsala Věra Nosková.
Povídka Pustit žilou vyšla v knížce Ještě se uvidí. Rozhlasovou podobu dostala v roce 2023, kdy ji v plzeňském studiu načetla herečka Apolena Veldová.
Věra Nosková
Věra Nosková se narodila v roce 1947 v Hroznětíně na Karlovarsku. Vyrůstala ale v jihočeských Strakonicích, kde také roku 1966 maturovala na Střední všeobecně vzdělávací škole. Vzdělání si pak rozšířila na Střední pedagogické škole v Praze.
Postupně vystřídala různá zaměstnání – pracovala jako aranžérka, dělnice, archivářka, kreslička, uklízečka, servírka nebo učitelka v mateřské škole či vychovatelka mládeže. Po listopadu 1989 se začala věnovat novinářské práci.
Působila jako redaktorka v Českém deníku, v časopise Týden, v Europressu nebo v Hospodářských novinách. Nejčastěji publikovala články popularizující vědu. Zároveň se věnovala psaní beletrie a práci v Českém klubu skeptiků Sisyfos, který v roce 1995 spoluzaložila s astrofyzikem Jiřím Grygarem.
Za román Bereme, co je (2005) byla nominována na cenu Magnesia Litera, za Obsazeno (2007) na Cenu Josefa Škvoreckého. Podle obou románů vznikly krátce po jejich vydání stejnojmenné rozhlasové četby na pokračování.
V roce 2008 vydala Věra Nosková román Víme svý, což je třetí díl její autobiografické trilogie o dětství a dospívání v neúplné rodině v době komunismu. Román Proměny zachycující období před listopadem 89 a krátce po něm získal v roce 2014 Cenu čtenářů České knihy.
Věra Nosková má rodinné nakladatelství Klika, kde v posledních letech vydává i své vlastní knížky, především cestopisy – Nechte psa doma (2016) nebo Masajové krev a mlíko (2017). Její zatím poslední knihou je antiutopický román Rozkošný zákon.
Věra Nosková spolupracuje už řadu let s Českým rozhlasem, například pro Český rozhlas České Budějovice píše a načítá Rozhlasové sloupky. Ráda cestuje po světě, především po asijských zemích.
Související
-
Zdeněk Šmíd: Lesk a bída Čekání. Tragikomické příběhy obyvatel zapomenutého pohraničního městečka
Čekání, dříve Warten, je městečko v česko-německém pohraničí. Je to konec světa, kde se nikdy nežilo lehce. Po poválečném odsunu sem přibyly různé „podivné existence“.
-
Lakomec. Drsný příběh o muži, který se kvůli své chamtivosti neváhal zbavit vlastní ženy a dětí
V době morové epidemie se odehrává povídka Lakomec. Vypráví drsný příběh o chamtivém muži, který neváhal vypudit z domu celou svoji rodinu a všechnu čeládku.
-
Fantom opery. Romanticky laděný horor o krásné zpěvačce a tajemném ctiteli, znetvořeném geniovi
Slavný příběh lásky, vášně a posedlosti v milostném trojúhelníku se odehrává na pozadí strašidelných okolností a kulis pařížské opery.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka