Josef Koenigsmark: Hrobka. Tajuplný dušičkový příběh o jedné honosné mramorové hrobce, jejích majitelích a staré věrné služce Máry
Povídku najdeme v knížce Strašidla, kterou v roce 1992 – rok před autorovu smrtí - vydalo nakladatelství Ivo Železný. Tvoří ji devět fantastických povídek, v nichž se objevují odkazy na původní německé obyvatele českého pohraničí, kteří byli po válce násilně odsunuti.
Josef Koenigsmark začal publikovat už v meziválečném období. Ve třicátých letech vydal básnické sbírky Láska a sklo, Kainovo znamení a Písně snů. Už za války začal pod pseudonymem Josef Schovanec spolupracovat s Československým rozhlasem. Od roku 1960 psal rozhlasové skeče, hry a reportáže, v 70. a 80. letech pod jménem Jan Kříž. Své první prózy – Amerika z autobusu, Motýlí kvas nebo Nekonečné konečno - vydal v 60. letech. Je autorem řady skečů, humoresek, libret a písňových textů pro kabarety.
Režie: Jakub Doubrava
Interpret: Pavel Oubram
Mistr zvuku: Ondřej Franěk
Dramaturgie: Martina Toušková
Natočeno v plzeňském rozhlasovém studiu.
Premiéra: 2021
Josef Koenigsmark se narodil v lednu 1916 v Plzni. Vystudoval tamní reálné gymnázium a poté práva v Praze. Za války byl kvůli odbojové činnosti vězněn. Po ukončení studia byl zaměstnán v Ústředním svazu československého průmyslu v Plzni nebo v Kovoslužbě Plzeň. V 50. letech se už pohyboval v uměleckém prostředí.
V letech 1956–1958 byl dramaturgem Krajského domu osvěty v Plzni, v letech 1960–1963 uměleckým vedoucím plzeňského Divadla Alfa, 1963–1967 byl šéfdramaturgem a režisérem Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého v Praze a do roku 1970 šéfredaktorem Západočeského nakladatelství v Plzni. Odtud musel na počátku normalizace odejít, zůstal ve svobodném povolání a v roce 1976 odešel do důchodu.
Zemřel ve svém rodišti v lednu 1993. Bylo mu 77 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.