Týden v rozhlase

Pro rozhlas píší sloupky spisovatelé, lékař i IT specialista. Všichni musí svůj text navíc přečíst na mikrofon

V nejmenším nahrávacím studiu Českého rozhlasu České Budějovice vznikají publicistické příspěvky, například Rozhlasové sloupky. Dramaturgyně Martina Toušková tu spolupracuje s různými autory.

Už čtvrtým rokem své postřehy pro rozhlas píše novinářka a spisovatelka Hana Hosnedlová. „Jsou tady na mě hodní, velice si cením toho, že můžu rubriku předtáčet, takže se nějaké to přeřeknutí dá napravit. Jinak mě těší, že lidé ty sloupky poslouchají a reagují na ně, když mě potkají na ulici,“ pochvaluje si.

Velmi náročné je samozřejmě vždy vymyslet téma. „Hledám pokaždé něco, co se bude líbit mně, ale i posluchačům. Zároveň to musím vměstnat do určitého rozsahu, asi do dvaceti řádek rukopisu, což je pro mě jako publicistku trochu problém, takže neustále musím krátit, přeškrtávat a text pilovat,“ dodává Hana Hosnedlová.

Rozhlasové sloupky vznikají v budějovické stanici od počátku roku 2016. Natáčí se tedy už čtvrtým rokem, přičemž je nutno ročně vyrobit více než 260 sloupků, protože se vysílají každý všední den po sedmé hodině ranní.

Čtěte také

Dramaturgyně Martina Toušková spolupracuje zhruba s dvaceti autory, někteří přispívají často, jiní příležitostně. „Jsou to lidé různého věku a záměrně jsme vybírali i zástupce různých profesí, aby byl každý autor jiný. Máme spisovatele, novináře, také lékaře, IT odborníka nebo knihovnici,“ říká.

Zkusit napsat Rozhlasový sloupek může podle ní v podstatě kdokoli, kdo má nápady a chuť tvořit. „Nesmí se ale potom bát svůj výtvor přečíst na mikrofon, abychom to mohli odvysílat. Tohle je právě na těch sloupcích zajímavé, že je čte vždy autor. Kdyby je načítal profesionál, rozhlasový mluvčí, bylo by to všechno stejné, takhle se každý sloupek  liší,“ dodává Martina Toušková.

Co se čistě slovesných pořadů týká, v nahrávacích studiích českobudějovického rozhlasu se natáčí i takzvaná dokudramata, povídky nebo četba na pokračování.

Spustit audio

Související