Eva Kadlčáková: Můj milovaný

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Matka a syn

Miluju ho k zbláznění. Když vedle něj usínám, jsem šťastná. Probouzím se uprostřed noci a dívám se na něj. Poslouchám jeho pravidelný dech, líbám jeho ruce, jeho vlasy. Ráno se zahříváme pod jednou peřinou…

Pak spolu snídáme. Polonazí, v posteli. Mžouráme na ranní vysílání, dotýkáme se nohama pod dekou, tiše ukusujeme a když se naše oči potkají, usmějí se. Vůbec se teď často usmívám. Jdu ulicí, vzpomenu si na něho a tlemím se jako blbeček. Mám ho plnou hlavu. Myslím na něj v práci, v obchodě i venku. Culím se na každého, kdo mi ho připomíná.

Všem o něm vyprávím. Byla bych nejraději, kdybych už nikdy nemusela mluvit o ničem jiném. Než o tom, co on udělal, co řekl a jak přitom vypadal.

Když s ním nejsem, představuji si, jaké by to bylo, kdyby tady byl. Co by řekl, co by udělal, jak by se tvářil, jak by mi voněl.

Zbožňuji jeho vůni. Vůni jeho kůže, jeho potu i jeho dechu. Není nic, co by se mi na něm ošklivilo. Miluju ho se vším všudy. Když je nemocný, nejraději bych vzala na sebe jeho bolest. A když je zraněný, olizuju mu rány jako kočka.

Čtěte také

Chodíme spolu. Vodíme se za ruce. Ráda cítím jeho teplou dlaň ve své. Ráda si s ním povídám, ještě raději ho poslouchám. Baví mě všechno, co říká. A on říká: „Ty jsi moje žena, žena vařená.“

Rád si dává hlavu na moje měkký tělo. Mazlí se se mnou, zahrnuje mne pozorností. I on mě zbožňuje. „Co si dáme k obědu?“ ptám se. „Co takhle ženskou na smetaně?!“
Jí rád. A já bych mu snesla modrý z nebe. Rozmazluju si ho, pravda. Ale proč vlastně ne, když je nám to oběma příjemné…

„Ty se na něj díváš jak na svatej obrázek,“ kárá mě kamarádka. No a co. Ráda ho pozoruju! I když není svatý. Prohlížím si jeho rysy, jeho pohyby, jeho zadek… Nemůžu říct, že by se mi na něm líbilo úplně všecko, ale uvědomuju si, že i ty nedostatky mám ráda. A že je budu mít ráda vždycky. I když mi zestárne, ztloustne a oplešatí. Je to muž, který se mi neokouká, nezprotiví.

Miluju ho bez výhrad. A bez podmínek. Budu ho milovat, ať se stane cokoli. Tím jsem si jistá. Miluju ho až za hrob. Tak, jak může žena milovat… jenom svého syna. Totiž – pokud jich nemá víc!

Spustit audio

Související