Eliška Novotná: Zázrak

15. listopad 2022

Když někdo „splaskne jak nafouklá bublina“, „mlátí prázdnou slámu“ nebo „vaří z vody“, tak je to podvodník, neumětel nebo ten, co „má za míň“.

Je to ten, kdo dělá něco z ničeho. Jeho úspěch „stojí na vodě“, jeho řeč není založena na faktech a o čem mluví, nic neví.

Teď ale vědci dokázali na sluncem vyprahlé Sahaře vyrobit z ničeho vodu. Protože co je vzduch, když si na něj nemůžeme sáhnout? Nic.

Vodu ze sluncem rozpáleného vzduchu? Ano, a představte si to, právě s pomocí slunce. Technologii použití solární energie při výrobě vody ze vzduchu jsem se ani nesnažila pochopit, protože to nepotřebuji vědět. Už ale teď vím, že lze vyrobit něco z ničeho a zázraky se dějí.

A že je čeština úžasný jazyk – viz začátek toho mého dnešního Rozhlasového sloupku, vím už dávno.

autor: Eliška Novotná | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Eliška Novotná: Jen pro anděly

    Je fantastické, jak se původní fantasmagorie mužů, kteří předčili svůj čas, stávají postupně skutečnostmi. Takový Leonardo da Vinci, Jules Verne – kde se to v nich bralo?

  • Eliška Novotná: Obyčejná zdvořilost

    Jsem zdvořilá, považuji to za samozřejmé a jiná už nebudu. Pozdravím, požádám, poprosím, poděkuji, vyhnu se, necivím a tak. Zdá se mi však, že nás těch zdvořilých ubývá.

  • Eliška Novotná: Nebezpečí

    Když se nám splaší srdce a buší jako o závod, je to nebezpečné a může nám jít o život. Když se mu ale hodně nechce a ploužíme se únavou, jsme na tom stejně špatně.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...