Eliška Novotná: Věci s příběhem

15. srpen 2023

Jak to tak často babičky dělají, dala jsem svým vnoučatům různé věci, které potřebovali. Zvláště když si zařizovali svoji domácnost. Remoska, chladnička, televize, ubrus, kuchařka, krásně vzrostlá dracéna…

Kde ale všechny ty věci jsou? „Toho už jsem se zbavila, to se rozbilo, ani nevím, kde by to bylo…“ A já se jen divím, třeba remoska se přece pořizuje na několik (i více) let, a ne na pár měsíců.

„Ti mladí si dnes ničeho neváží“, slýchám kolem sebe. No, všichni jistě ne, říkám si, ale ti, co si věcí opravdu neváží, se tak připravují nejen o věci (ty konec konců může vzít čert), ale hlavně o vzpomínky, a ty jsou přece pro život moc a moc důležité, ty se nekoupí!

K většině věcí kolem mě se váže nějaká událost, nějaké místo či nějaký člověk. Nežiji v prostoru nostalgického vzpomínání, ale vytvářím si jimi prostředí, ve kterém je mi dobře.

Samozřejmě, že kupuji nové a vyhazuji staré věci – ale ne ty, které vrostly do mého života. Mám prostě ráda věci s příběhem. A jak jste na tom vy?

autor: Eliška Novotná | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.