Eliška Novotná: Trávník

28. duben 2023

My, co sečeme zahrádky od jara do podzimu, víme o trávníku své, a ti, co si vyžínají v uměle pěstovaných loukách jen cestičky, také. Teď mám ale na mysli trávníky v městských parcích.

Většina z nás pamatuje dobu, kdy byl vstup na takový trávník přísně zakázán, což připomínaly i četné do něj zapíchnuté tabulky, a byl postižitelným přestupkem.

Když jsme pak po 89 začali houfně vyjíždět za hranice naší zemičky, hleděli jsme užasle na to, jak si lidé v parcích polehávání a posedávání na trávníku užívají a opatrně jsme to zkoušeli také. Opravdu můžu, jen tak?

Teď je to běžné – sotva vysvitne sluníčko, rozloží rodiny a skupinky kamarádů v parcích na trávu své deky, povídají si, hrají na kytaru nebo karty, jedí a popíjejí, kolem se batolí nebo běhají děti, a je jim dobře. Ledaskde mohou využít i volně rozmístěná lehátka a třeba jen tak koukat do nebe.

A trávník? Roste. Jak je ta svoboda krásná. 

autor: Eliška Novotná | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.