Eliška Novotná: Pěšinky
Když zahradní architekti navrhnou trávníky s úhlednými cestičkami a lidé chodí jinudy, co si asi ti projektanti myslí?
Řekla bych, že někteří něco hodně nelichotivého o ignorantech nerespektující pravidla (vždyť ty cestičky nám říkají kudy jít), že ale přibývá těch, kteří „nejprve vidí břevno v oku svém“ a uvědomují si, že chyba je na jejich straně.
A jsou i tací, kteří si nejprve zjistí, kudy lidé chodí, a pak s respektem k faktům kreslí své návrhy. A někdy dokonce navrhnou travnaté plochy bez cestiček, počkají, až si je lidé vyšlapou, a tam je pak, pohodlné a úhledné, udělají.
Je to nákladnější na vše – čas, práci i peníze, ale nakonec to přijde určitě levněji – na čas, práci i peníze – než neustálé úpravy, zákazy a dohady.
A hned je tu vlídnější prostředí pro nás, uživatele parku. Vždyť ten je tu přece pro nás, ne?
Související
-
Eliška Novotná: V pohádkách se nestárne
Mám několik oblíbených seriálů, na které se dívám opakovaně, a tak jsem se hodně těšila na další řadu jednoho z nich – po tolika letech jsem v ni už ani nedoufala.
-
Eliška Novotná: Pořád je devět
Věděla jsem, že když mám vše stihnout, musím z domova vyrazit v devět ráno. Docela mi šlo všechno od ruky a osm padesát pět jsem si nazouvala botky.
-
Eliška Novotná: Cena dárku
Vyrostla jsem v přesvědčení, že o ceně daru se nemluví. Že je to neslušné a kdo toto pravidlo poruší, dopustí se „fópa“. Proto pečlivě odstraňuji z dárků všechny cenovky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.