Eliška Novotná: Cena dárku

17. leden 2023

Vyrostla jsem v přesvědčení, že o ceně daru se nemluví. Že je to neslušné a kdo toto pravidlo poruší, dopustí se „fópa“. Proto pečlivě odstraňuji z dárků všechny cenovky, než je zabalím

Výběr dárkového papíru a stužky a hezké zabalení (nikoliv snadné a rychlé vložení do dárkové tašky) považuji za nedílnou součást daru, dávám tím přece svou pozornost a čas, to nejcennější, co mám.

Kamarádka slavila kulaté narozeniny a koupila jsem pro ni jako dárek také knížku. Takovou tu speciální narozeninovou, která má v názvu letopočet a obsahuje spoustu informací, fotografií a obrázků – prostě všechno o roce, do kterého jste se narodili.

Tedy knížku, o které všichni, kdo se na jejím vytištění podíleli, prostě museli předpokládat, že bude nejčastěji kupována jako dárek.

Před jejím zabalením jsem jen letmo koukla, zda není vzadu nalepena cenovka, a protože knihkupci často vpisují tužkou cenu knížky na přední nebo zadní stránky, pečlivě jsem ji pak ještě prolistovala.

Nic jsem ke svému uspokojení nenašla a pustila se do balení. Načež jsem úplně na poslední chvíli zahlédla cenu natištěnou na zadním obalu knihy. Naprosto neodstranitelně.

A tak se stalo, že jsem na stará kolena, po prvé v životě, darovala dárek spolu s informací, kolik mě stál. Cítila jsem se mizerně, hanba těm, kteří to způsobili.

autor: Eliška Novotná | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Eliška Novotná: Obilí pro Afriku

    Pokud se do Afriky nedostanou miliony tun obilí z Ukrajiny, hrozí tam hladomor a nám v Evropě další migrační vlna zoufalců zápasících o holé přežití.

  • Eliška Novotná: Galantnost

    Jak tak přibývá odnoží feminismu a feministických hnutí, myslím si stále častěji, že to přehánějí a lámu si hlavu i s tím, co se mi dříve zdálo jasné. Třeba rovnoprávnost.

  • Eliška Novotná: Separační úzkost

    V naší lokální facebookové skupině, která je výborným prostředím pro sdílení všelikých informací typu „hledám“, „nabízím“, dochází v poptávání po bydlení k zajímavé změně.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.