Eliška Novotná: Nejsme tak bohatí

12. květen 2023

Potřebovali jsme natřít nový dřevěný plot a všichni kolem radili: Kupte Luxol, ten je osvědčený – sice ho zase zdražili, ale pořád je nejlevnější a zkuste to v nějakém supermarketu „v akci“.

No ale já, jak jsem zvyklá dát na odborníky, jsem na to šla jinak. Prodavači ve specializovaném obchodě Barvy, laky jsem sdělila, že budeme natírat plot. „A tak asi je pořád nejlepší Luxol, že? Nebo byste mi poradil něco jiného?“

To jsem udělala moc dobře, protože jsem dobře nakoupila. Plechovka byla sice o něco dražší, obsah byl ovšem podstatně kvalitnější a nátěr bude třeba obnovit za významně delší dobu.

Možná naši rádci nedali jen na cenu a jen trochu dost zaspali pokrok v produkci nátěrových hmot, a samozřejmě – tak jak jsou zvyklí – cena lidské práce se nepočítá.

Když teď tak zálibně hledíme na ten náš plot, připomínám si babičku s jejím: „Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci, viď?“ A v duchu říkám: „Ano, babi“.

autor: Eliška Novotná | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.